Potřebujeme revoluci ve stavebnictví! Produktivita práce se v něm od r. 1947 téměř nezměnila
Tipli byste si sektor, ve kterém došlo k největšímu zvýšení produktivity od roku 1947? V zemědělství. Zvýšení o cca 1500 %! V průmyslu a v obchodě o "pouhých" 700 %. A kde se produktivita téměř nezměnila? Ve stavebnictví. Souhrnná produktivita ve stavebnictví je stále na úrovni roku 1947.
Píšu schválně souhrnná, protože stavebnictví je docela heterogenní. Například v oblasti výstavby bytových domů a kanceláří (data USA) došlo ke zvýšení produktivity. Naopak v případě rodinných domů produktivita stagnovala. Rychle rostla produktivita v případě budování průmyslových staveb, v nedávné minulosti dokonce více než produktivita v samotném průmyslu. Ale v případě výstavby dálnic, silnic a mostů dokonce produktivita poklesla od roku 2002 o čtvrtinu od roku. “Ukončení” rekonstrukce dálnice D1 s několikaletým zpožděním je dobrou připomínkou, jak to státu jde.
Krátkodobě lze zvýšení souhrnné produktivity ve stavebnictví dosáhnout i tím, že bude stavět to, co nám jde lépe: víc bytových domů než rodinných domů, víc investic v průmyslu a obchodě než lití betonu do infrastruktury.
Dlouhodobě ale stavebnictví potřebuje revoluci v produktivitě. Protože jinak s takto nízkou produktivitou nebude transformace ekonomiky od montovny k mozkovně, zvýšení dostupnosti bydlení a boj klimatickou změnou levná záležitost.
David Navrátil
David Navrátil
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Prémiové budovy, silní nájemci a stabilní výnos. Fond NEMO slaví sedm let na trhu
- Amundi Real Estate posiluje v Praze. Fond REF4 kupuje kancelářskou budovu Riverview na Smíchově
- Nový dům pro seniory v Nymburku – postaví ho RS Group vedle polikliniky v ulici Okružní
- Chaty a chalupy za poslední 3 roky zdražily o 31,4 %. Největším příběhem je ale prudké zrychlení trhu (24.6.2026)
- Nejméně volných kanceláří je v okolí stanic metra Invalidovna, Hlavní nádraží a Flora
- Chaty a chalupy za poslední 3 roky zdražily o 31,4 %. Největším příběhem je ale prudké zrychlení trhu