Česko tlačí na změny evropského vztahu k energiím

Research, 7.10.2021
Česko spolu s dalšími čtyřmi členy EU (FrancieRumunsko, Řecko, Španělsko) navrhlo sadu kroků zlepšujících fungování evropského energetického trhu. Signatáři výzvy navrhují vcelku rozumné věci: lepší koordinaci nákupu a budování strategických rezerv plynusnížení závislosti na dovozu energií a reformu trhu s elektřinou, přičemž tím posledním se rozumí mj. eliminace nepředvídatelného růstu cen emisních povolenek.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans ale opakovaně tvrdí, že výkyvy na trhu s povolenkami za rychlé tempo růstu cen energií můžou jen velmi částečně. Faktem je, že co se týče posledních 12 měsíců, vývoj cen elektřiny...

Cena elektřiny (EUR/MWh, Phelix Baseload) 


Zdroj: Bloomberg.

... je podobnější vývoji cen plynu ...


Zdroj: tradingeconomics.com

... než vývoji cen povolenek


Zdroj: tradingeconomics.com

Evropská komise se k výzvě postavila vcelku vstřícně. Z dostupných informací není jasné, do jaké míry je ve výzvě zdůrazněna myšlenka – která nalézá pochopení jen v některých zemích EU – veřejné finanční podpory pro domácnosti (nebo dokonce i firmy) postižené nynější energetickou drahotou.

Česká vláda zatím úvahy o takových dotacích oficiálně neodvolala; možná čeká na to, až Evropská komise v nejbližších dnech vydá slíbený materiál, ve kterém navrhne základní možnosti, jak tyto dotace v praxi realizovat.

Včera premiér Babiš zmínil konkrétně možnost zrušit u energií DPH. Což je taky špatně: nejen že je otázka, zda by šlo o zrušení dočasné (viz problémy se zrušením „přechodného“ snížení zdanění mezd), ale je taky otázka, zda by si zrušenou daň nenechaly dodavatelé energií u sebe (s vysvětlením, že jejich rozpočty přece drahými energiemi taky trpí taky), a navíc by takový krok podpořil – na náklady veřejné kasy – všechny odběratele včetně vysokopříjmových, jejichž rodinné hospodaření asi drahými energiemi nijak zvlášť ohroženo není. 

Michal Skořepa, analytik České spořitelny 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie