Burzovní kalendář 45/52 - Co musíme vědět do nového týdne!

Stěžejním bodem makroekonomického kalendáře nového týdne budou již tradičně ostře sledovaná inflační data, která mohou rozdmýchat sentiment investorů po zprávě Federálního rezervního systému o začátku ústupu od extrémně expanzivních měnových opatření, což pro nadcházející měsíce velmi pravděpodobně povede k mnohem méně akomodativní měnové politice. Představitelé americké centrální banky, včetně předsedy Jerome Powella, vystoupí v průběhu týdne s dodatečnými odpověďmi týkajících se výhledu FOMC. Výsledková sezóna za třetí kvartál roku se pomalu blíží ke svému konci, přesto ještě existuje řada společností, které dostanou šanci zveřejnit své reporty s hospodářskými výsledky. Spojené království vykáže údaje o růstu HDP a Čínská komunistická strana zřejmě vstoupí do třetího funkčního období prezidenta Si Ťin-pchinga. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli úspěšně začít nový týden.

Inflační data

Údaje o růstu cen výrobců (PPI) za měsíc říjen by měly být zveřejněny už během úterní obchodní seance, o den později se dočkáme údajů o růstu spotřebitelských cen (CPI). Očekává se, že statistiky CPI dosáhnou nejvyšších po pandemických úrovní, přičemž ekonomové předpovídají meziměsíční nárůst až o 0,6 % a meziroční skok o 5,8 %. Jádrová inflace, která nezahrnuje náklady na potraviny a energie, by měla vzrůst o 4,3 %.

Na svém posledním zasedání se Fed držel názoru, že vysoká inflace má stále „přechodný“ charakter a pravděpodobně nebude vyžadovat rychlé zvýšení úrokových sazeb. Centrální bance se sice zatím dařilo sdělovat plány na zahájení omezování svých měsíčních nákupů aktiv bez přílišného vystrašení trhů, další růst inflačních dat by však mohl vést ke spekulacím o razantnějším zásahu představitelů centrální banky.

Rétorika z FEDu

Předseda Jerome Powell by měl během týdne vystoupit hned dvakrát. Poprvé na pondělní online konferenci „Gender and the Economy“ pořádané Fedem. V úterý Powell vystoupí na online konferenci o diverzitě a inkluzi v ekonomice a centrálním bankovnictví, kterou společně pořádají Rada Federálního rezervního systému, Bank of Canada, Bank of England a Evropská centrální banka.

Mezi další představitele Fedu, kteří se během týdne postaví k řečnickému pultu patří místopředseda Fedu Richard Clarida, prezident Fedu v New Yorku John Williams, guvernérka Michelle Bowman, prezident Fedu ve Philadelphii Patrick Harker, prezident chicagského Fedu Charles Evans a prezidentka Fedu v San Franciscu Mary Daly.

Výsledková sezóna

Lepší než očekávané zisky za třetí čtvrtletí vyhnaly americké akciové indexy k novým historickým maximům. Pomohly také statistiky z amerického trhu práce a pozitivní data experimentální antivirové pilulky společnosti Pfizer (PFE) proti Covid-19.

Společnost Pfizer uvedla, že bude usilovat o co nejrychlejší schválení nového prostředku a deklarovala také dostatek kapacit pro počáteční produkci několika desítek milionů léčivých dávek. Ekonomika Spojených států v měsíci říjnu vytvořila 531 tis. nových pracovních míst, čímž výrazně překonala odhady u 450 tis. míst. V září ekonomika vytvořila pouze 194 tis. míst. Velmi sledované statistiky míry nezaměstnanosti klesly na 4,6 % oproti trhu očekávanému poklesu na 4,7 %. Platy v říjnu rostly o 0,4 % v souladu s odhady. V meziročním srovnání platy stouply o 4,9 %. Privátní sektor vytvořil 604 tis. nových míst, státní správa a vládní agentura pak redukovaly stavy o 73 tis. míst.

Mezi sledované společnosti, které oznámí v nadcházejícím týdnu svá hospodářská čísla patří Walt Disney (DIS), výrobci léků AstraZeneca (AZN) a BioNTech (BNTX). Dále reportuje Softbank (SFTBY), PayPal (PYPL), Coinbase (COIN), AMC Entertainment (AMC), Krispy Kreme (DNUT) a Adidas (ADDYY).

HDP Spojeného království

Zatímco Bank of England (BoE) v minulém týdnu rozhodla ponechat úrokové sazby na nule, v nadcházejícím čtvrtku se můžeme těšit na pořádnou porci makrodat v čele zveřejnění  údajů růstu ekonomiky za třetí čtvrtletí roku. Růst HDP by měl oproti předchozímu čtvrtletí zpomalit na 1,5 %.

Analytici a investoři očekávali, že BoE bude první z hlavních světových centrálních bank, která po pandemii Covid-19 zvýší úrokové sazby. Banka přiživovala naživu vyhlídky na brzký pohyb sazeb a spekulovala na zvýšení v horizontu několika nadcházejících měsíců. I zde platí, že ekonomika musí fungovat podle očekávání centrální banky a vše je podmíněno silnými daty z trhu práce.

Čína

Nejvyšší představitelé Komunistické strany Číny se od pondělí do čtvrtka sejdou v Pekingu, kde by rozhodující ústřední výbor mohl dát souhlas k bezprecedentnímu třetímu funkčnímu období prezidenta Si Ťin-pchinga.

Setkání přichází v době, kdy růst druhé největší ekonomiky světa pokulhává kvůli přísným koronavirovým opatřením, omezení trhu s nemovitostmi, nedostatku energií a narušení dodavatelských řetězců. Nedělní data poukázala na fakt, že čínský vývoz v říjnu zpomalil, ale i tak překonal prognózy. Dovoz zaostal za prognózami, což ukazuje na pokračující oslabení domácí poptávky.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance
 

Imperial Finance

Dynamicky smýšlející privátní investiční kancelář Imperial Finance nastoluje v českých podmínkách novodobé standardy moderní správy klientského kapitálu. Klientům nabízí komplexní správu portfolia s možností výplaty měsíčních výnosů. Kromě tradičních investičních nástrojů (akcie, měny, dluhopisy, nemovitosti) se zaměřuje na alternativní svět investic (kryptoměny, AOS, dotační a developerské projekty).

Investiční kancelář Imperial Finance sídlící v centru Brna zaštiťuje služby Imperial Invest Funds a Imperial Trade Capital, skrze které nabízí svým klientům, kromě nadstandardních služeb a výnosů, úplnou transparentnost, diverzifikované portfolio, přístup k moderním technologiím, příjemné zázemí investičních odborníků s mnohaletými zkušenostmi v oboru a dlouhodobou nadstandardní investiční nezávislost.

Více informací na: www.imperial-finance.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality