Rumunsko může být průkopníkem malých jaderných reaktorů
Ilustrace: Shutterstock
Rumuni spolupracují se Spojenými státy i v rámci „klasické“ jaderné energetiky, kde obě strany navazují na mezivládní dohodu z října 2020 týkající se rozšíření a modernizace rumunských jaderných elektráren.
Spolupráce v oblasti malých reaktorů tak navazuje jednak na zmíněnou mezivládní dohodu a také na memorandum o porozumění společností NuScale a Nuclearelectrica z roku 2019. To se týkalo vývoje, licencování a možné výstavby malých reaktorů v Rumunsku. NuScale Power a rumunská národní jaderná společnost Nuclearelectrica plánují do roku 2028 postavit v Rumunsku elektrárnu s šesti malými modulárními reaktory.
JÁDRO KLÍČEM K DEKARBONIZACI
Rumunsko uvádí, že do roku 2030 sníží emise uhlíku o 55 % a závislost na dovozu fosilních paliv na 17,8 % ze současných 20,8 %. V Rumunsku funguje sedm uhelných elektráren a v procesu dekarbonizace bude hrát klíčovou roli právě jaderná energetika. Podle údajů týkajících se stavu národní energetické soustavy zajistila jaderná elektrárna Cernavoda na konci září zhruba třetinu výroby elektřiny v zemi.
Cernavoda je jedinou jadernou elektrárnou v Rumunsku, skládá se ze dvou tlakovodních těžkovodních reaktorů (PHWR) o celkovém výkonu 1300 MW. První blok byl uveden do komerčního provozu v roce 1996, druhý v roce 2007. Většina prací na reaktorech Candu-6 byla provedena ještě v 80. letech. Společnost Nuclearelectrica plánuje prodloužit provozní životnost prvního bloku na 60 let.
V červenci 2020 vyhlásilo Rumunsko výběrové řízení na novou studii proveditelnosti dostavby třetího a čtvrtého bloku, které by měly energetickému systému přinést 1 400 MW.
SPOLUPRÁCE TAKÉ S FRANCIÍ A KANADOU
Oblast „klasické“ jaderné spolupráce s USA zahrnuje možnou dostavbu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Cernavoda a rekonstrukci 1. bloku této elektrárny. V říjnu 2020 přijalo Rumunsko memorandum o spolupráci v jaderné energetice kromě USA rovněž s Francií.
V srpnu 2021 se na posílení spolupráce v oblasti jaderné energetiky dohodly také Rumunsko s Kanadou. Přijetí tohoto memoranda je důležitý krok umožňující v součinnosti se strategickými partnery, tedy USA a Francii dostavbu, rekonstrukci a případné rozšíření jaderné elektrárny Cernavoda.
Pokud jde o zájmy českých firem, je důležité sledovat další vývoj a pokroky při přípravě a vlastním budování nových bloků jaderné elektrárny Cernavoda i malých modulárních reaktorů. Příležitostí pro participaci na subdodávkách se naskytne jistě celá řada. Jaderná energetika v Rumunsku je zmíněna jako nadějný sektor také v mapě strategických příležitostí Ministerstva zahraničních věcí ČR.
ENERGETICKÝ MIX RUMUNSKA
Biomasa 0,9%
Černé uhlí 1,5%
Solární elektrárny 2,5%
Větrné el. onshore 12,4%
Hnědé uhlí 15,8%
Plynové zdroje 18,4%
Jaderné elektrárny 20,8%
Vodní elektrárny 27,8%
Rudolf Opatřil, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bukurešti
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Fiala: Ještě před dvěma lety jsme neměli jinou možnost než odebírat plyn pouze z Ruska. A nechat se vydírat (video)
- Zelená energie - Nábytek pod střechami prodejen XXXLutz Česká republika a Möbelix Česká republika v Hradci Králové (video)
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Nafta zdražuje, benzín stagnuje. Důvodem je růst cen zemního plynu a obava z jeho nedostatku v EU po Novém roce 2025
- Klientům Centropolu od ledna klesnou ceny až o 39 %. U hlavního produktu na elektřinu to bude o více než 13 %
- Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství