Zájemcům o těžbu Bitcoinu bude vlastně stačit koupit si akcie - na Wall Street vstupuje těžební Iris Energy
V těchto dnech vrcholí roadshow a příjem objednávek k probíhající primární emisi australské společnosti Iris Energy. Nejspíše již zítra ve středu 17. listopadu by měl být proces IPO završen a Wall Street by tak měla přivítat mladou technologickou společnost, jejímž byznysem je tzv. těžba Bitcoinu. Pro něj firma již nyní ve svých datacentrech disponuje kapacitou cca 30 MW a výpočetním výkonem, resp. hashrate přibližně 0,7 EH/s.
Start-up Iris Energy založený bratry Robertsovými v roce 2018 má v současnosti 39 zaměstnanců. V lednu 2020 firma koupila od jiných provozovatelů svůj první areál v Britské Kolumbii v Kanadě. Tato lokalita je napojena na elektrickou přenosovou síť společností British Columbia Hydro a Power Authority, do které byla letos elektřina z 98 % získávána z čistých nebo obnovitelných zdrojů. Zmiňované těžební centrum je zde v provozu od roku 2019.
Cílem firmy je však systémy firmy zvládající výpočetní operace pro těžbu Bitcoinu v poměrně krátké době zněkolikanásobit. A být ekologická, resp. využívat především „zelenou“ elektřinu. V té souvislosti má již zajištěné lokality v USA v Texasu a také v domovské Austrálii.
Naposledy letos v létě se Iris Energy dále dohodla s Bitmain, tedy světově největším producentem hardwaru pro těžbu kryptoměn, na dodávce nejnovější generace zařízení „Antminer S19j Pro“. Společně s již dřívějšími expanzními plány se tak mají začít v říjnu 2022 výpočetní systémy firmy dále výrazně rozrůstat a při plném dokončení v září 2023 dosahovat již celkového výkonu 15,2 EH/s při zhruba 530 MW. Účinnost tak má dle firmy dosahovat cca 30 W na každý terahash. Cílem Iris Energy je však pro těžbu Bitcoinu zajistit si v budoucnu elektřinu, a v návaznosti výpočetní/těžební zařízení, přesahující výkon 1 GW! Pro srovnání tedy například zhruba výkon jednoho bloku domácí jaderné elektrárny Temelín.
Těžba, resp. hospodaření Iris Energy
Na Nasdaq tak míří společnost, která je dosud účetně výrazně ztrátová, nicméně generuje narůstající příjmy v návaznosti i na růst ceny Bitcoinu. Za 3. čtvrtletí letošního roku z vytěžených více než 241 Bitcoinů, které následně prodala, získala příjmy 10,37 mil. USD. Po odečtení nákladů např. za spotřebovaných 29,97 MWh elektřiny, zaměstnance či akciové odměny lze hovořit o hrubém zisku přes 2,6 mil. USD. Díky zaúčtovaným primárně výrazným finančním nákladům, v souvislosti s letos vydanými konvertibilními dluhopisy, Iris Energy však vykázala celkově značnou ztrátu přes 490 mil. USD. Nicméně po očištění šlo hovořit o zisku na každou akcii ve výši 0,20 USD.
Parametry IPO
V rámci probíhající primární emise společnost investorům nabízí téměř 8,27 mil. svých akcií, které se následně budou obchodovat na Nasdaq pod označením (IREN). Cenové pásmo nabídky bylo stanoveno indikativně na 25-27 USD. Iris Energy by tak při např. 27 USD mohla získat přes 223 mil. USD hrubého (před odečtením nákladů IPO) a transakce firmu ocenit na více než 1,5 mld. USD. Manažeři emise, kterými jsou například Canaccord Genuity, J.P. Morgan či Citigroup, mají v rámci 30denní 15% opce následně nárok upsat ještě dalších až 1,24 mil. akcií a tedy celou primární emisi, potažmo ocenění firmy, dále rozšířit.
Vzhledem k dění na Bitcoinu, resp. k pokračujícímu vzrůstajícímu zájmu o tuto hlavní kryptoměnu lze predikovat, že se i nováček Iris Energy setká s výrazným zájmem zejména retailových investorů. A přestože firma v návaznosti na svůj hardware prezentuje výhled relativně stabilní marže, když zmiňuje korelaci mezi cenou Bitcoinu a množstvím provozovaných těžebních zařízení, akcie Iris Energy (IRIS) se jistě budou kurzově neustále výrazně poohlížet po samotné ceně Bitcoinu.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)