Samota a nuda nestresuje jen lidi, ale i zvířata
Vyje vám nebo vašim sousedům přes den v bytě pes? Pak pravděpodobně trpí separační úzkostí. Stresuje ho totiž samota, případně nuda. Vytí může být jen začátek problému, ze stresu totiž může docházet ke změnám chování, ale také zdravotním potížím. Co všechno může způsobit a jak mu předcházet?
“Nejčastější příčinou poruch chování je chronický stres, který způsobuje například nuda nebo špatné životní podmínky, ale samozřejmě mohou být způsobeny i medicínským problémem, který bychom se měli snažit vždy vyloučit,” upozorňuje veterinářka společnosti PetCenter MVDr. Marie Kadeřávková.
Mezi poruchy chování patří agresivita, separační úzkost, porucha eliminačního chování, což znamená močení a defekace na nevhodných nebo neobvyklých místech, značkování, abnormality v příjmu potravy - ať už se jedná o požírání atypických věcí, hltání či odmítání potravy, ale též sem patří stereotypní chování jako neproměnlivé a opakované chování bez zjevné funkce a podobně.
Separační úzkost
“Separační anxieta je definována jako soubor nežádoucích projevů v okamžiku, kdy je pes nechán o samotě. Rizikovými faktory pro vznik úzkosti může být častější stěhování, změny denního režimu, pobyty v hotelích. Může se vyvinout především u psů, kteří jako štěňata nezůstávali ani chvíli o samotě. Jedná se pravděpodobně o pocit ztráty kontroly nad prostředím a z něj plynoucí stres z osamělosti, kterou pes vnímá jako nestandardní,” vysvětluje veterinářka.
Projevovat se může hyperaktivitou nebo naopak sníženou aktivitou, štěkáním či jinou vokalizací, neobvyklým močením, destruktivním chováním a hlavně snahou upoutat pozornost. Doporučitelné je zvykat psa postupně na samotu již od štěněte, prodělat se psem základní výcvik, ignorovat psa před odchodem.
Jak se projevuje stres u koček?
“U koček je jednou z nejčastějších zdravotních komplikací sterilní zánět močového měchýře. Hlavní příčinou tohoto zánětu je stres. Jeho projevem je časté a bolestivé močení často na neobvyklých místech. Především u kocourů pak může dojít až k ucpání močových cest a ke vzniku život ohrožující situace, kterou je potřeba řešit urgentně, ” upozorňuje veterinářka Kadeřávková a dodává, že majitel by se určitě měl snažit odhalit mírné známky stresu včas a snažit se tak předejít závažnějším obtížím.
Inteligentní a na stres citliví papoušci
Nestresují se jen čtyřnozí mazlíčci. Papoušci jsou jedním z nejvýraznějších druhů, který je na stres citlivý. Tato exotická a inteligentní zvířata nejsou úplně dobře přizpůsobena na "domácí život". Z jejich přirozenosti jsou velmi snadno vystresovatelní, především s ohledem na změny prostředí, manipulaci. Značný stres u nich, vzhledem k jejich inteligenci, může vyvolat ale i nuda.
“Jistě bychom si před pořízením jakéhokoliv domácího zvířete měli promyslet, zda jsme schopni zvíře nejen nakrmit a uspokojit jeho základní potřeby, ale i mu připravit vhodné prostředí, zajistit veterinární péči a věnovat dostatek času,” uzavírá MVDr. Marie Kadeřávková.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Ekospol v roce 2024 prodal 500 bytů za 3,3 miliardy korun, v roce 2025 zahájí stavbu 450 nových bytů za tři miliardy korun
- Stav zásob plynu v Česku pokračuje v poklesu a blíží se naplněnosti zásobníků na 61 %, stav je oproti loňskému roku o 26 % nižší
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní
- Rozhodnutí bankovní rady ČNB k úrokovým sazbám ze dne 19. 12. 2024 - Komentář
- Nejčastějšími prosincovými úrazy jsou pády - Pozor na ledovku a zimní sporty
- Trendy v energetice – prodejci fotovoltaiky mají plné sklady panelů, riziko odchylek častěji nesou zákazníci