Byt jako součást rodinného dědictví a ukazatel prestiže. Týká se to až 5 % všech nákupů
Podle znalců posiluje na trhu realit trend, kdy se byty stávají součástí rodinného dědictví. Rodiny kupují nemovitosti v lukrativních lokalitách, protože vědí, že pro další generace se tato příležitost nenaskytne. Stále silnější motivací je rovněž společenský status, který si s takovým vlastnictvím spojují. Podle kvalifikovaného odhadu odborníků z GarantovanyNajem.cz se fenomén týká až 5 % všech nákupů, přitom ještě před 10 lety to byla naprostá rarita.
Odborníci na trhu nemovitostí pozorují posílení trendu, při kterém se byty stávají rodinným dědictvím a ukazatelem prestiže. Rodiče a prarodiče pořizují nové byty v lukrativních lokalitách pro své děti, protože si uvědomují, že centra měst mají omezenou kapacitu a za 10 let již nebudou k dispozici. Kupující vnímají nemovitosti jako uchovatel hodnoty a jedinou příležitost, jak se jejich děti či vnoučata mohou k těmto VIP lokalitám dostat.
„Podle našich dat se tento trend bytů jako rodinného dědictví týká až 5 % všech nákupů, ještě před deseti lety byla hodnota o více než polovinu nižší. Rodiče vždy chtěli své děti zabezpečit. Dříve se hojně využívalo stavební spoření, to ale nyní nepokryje ani míru inflace a pro lidi už není výhodné, jako tomu bylo dříve. Našli si tedy jiný způsob, jak finance dětem uložit. Vzniká tak jakási moderní aristokracie, u níž se byty budou dlouhodobě dědit, podobně jako se předávají z generace na generaci například šperky,“ komentuje Viktor Mejzlík, spoluzakladatel služby GarantovanyNajem.cz.
Startovací byty pro děti jsou stále častější
Podle odborníků tvoří dalších až 30 % všech kupujících na trhu realit rodiče, kteří pořizují startovací byty pro své děti. Chtějí jim výrazně ulehčit vstup do dospělého života a zabezpečit je. „Z našich zkušeností můžeme potvrdit, že odhadem 30 % majitelů bytů, kteří v současné době nemovitost pronajímají, je plánují v budoucnu přenechat svým dětem. Typicky jsou to lidé krátce po založení rodiny okolo 35–45 let s dětmi do 10 let věku,“ dodává Mejzlík.
Obliba pořizování startovacích bytů pro děti a vnoučata se promítla i mezi seniory. Ti investují své naspořené finance především donových bytů, nejčastěji o velikosti 2+kk. Potvrzují to data ze září letošního roku.
„Zájemce v seniorním věku jsme měli vždy, ale během posledního roku pozorujeme opravdu velký nárůst. Podle našich dat se nákup nové nemovitosti seniory v uplynulém roce týkal až 20 % všech našich prodejů. Dle našich zkušeností byty nejčastěji pořizují, protože si uvědomují, že se situace na trhu realit v budoucnu zlepšovat nebude a chtějí tak ulehčit svým mladým vnoučatům vstup do samostatného života,“ uzavírá Mejzlík.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)