Exotické ovoce, které možná neznáte: pro zpestření jídelníčku i doplnění vitamínů
Doby, kdy tropické ovoce zastupoval v českých obchodech pouze ananas a mandarinky, už jsou dávno pryč. V nabídce supermarketů dnes najdete desítky plodů, jejichž názvy i tvary jsou exotické už od pohledu. Pokud si nejste jisti, jak se některým z nich „dostat pod slupku“, využijte našeho základního průvodce exotickým ovocem.
Exotické nebo tropické ovoce se pěstuje v zemích tropického a subtropického pásu, ovšem díky širokým možnostem dopravy už není problém ho sehnat i našich zeměpisných šířkách. Exotické plody jsou plné vitamínů a minerálů, a kromě zpestření jídelníčku mohou svým vzhledem také ozdobit váš stůl a posloužit jako jedlá dekorace.
Výběr a nákup
Vyznat se v exotických druzích ovoce není jednoduché, a snadné není ani zvolit správně vybarvený či zralý kousek. Vždy se snažíme vybrat ovoce, které není příliš měkké a přezrálé, nemělo by mít na sobě stopy plísně či hniloby. Poškozené nebo promáčknuté plody nekupujeme a nekonzumujeme. Pozor také na důslednou hygienu – exotické ovoce putuje na náš stůl stovky kilometrů a bývá chemicky ošetřeno, aby přepravu ustálo. Proto nezapomeňte slupku důkladně omýt, především pak u citrusových plodů.
Skladování
“Drtivé většině druhů exotického ovoce nesvědčí lednice, ve které rychle ztrácí chuť a aroma. Pokud ovšem zakoupíte plody již chlazené, doporučujeme je umístit do ledničky a zachovat tak teplotní řetězec, který má vliv na trvanlivost ovoce,” doplňuje Jaroslav Neuman, expert na ovoce a zeleninu z online supermarketu Košík.cz.
Kam s ním?
V krajinách, odkud exotické ovoce pochází, se nejčastěji konzumuje čerstvé. Toho byste se měli držet i v našich zeměpisných šířkách – každá tepelná úprava připraví plody o část zdraví prospěšných látek. Exotické ovoce vynikne v ovocných salátech, hodí se so smoothie nápojů, koktejlů i jako jedlá dekorace. Některé druhy skvěle doladí pokrmy z masa, jiné dodají zajímavou chuť marmeládám, džemům nebo ranní porci kaše či müsli.
Seznamte se…
Vyzkoušejte exotické ovoce, které na vašem stole možná ještě nebylo!
Kumquat
Kumquat patří s velikostí mezi 2-4 cm mezi nejmenší citrusové plody. Chutí připomíná kombinaci citronu a mandarinky, jí se však celý plod i se slupkou, kromě semen. Hodí se k dekoraci, vynikne v salátech nebo v kombinaci s masem. Plody mají vysoký podíl vlákniny, jsou bohaté na vitamin C a antioxidanty.
Karambola
Karambola pochází z jihovýchodní Asie a zaujme neobvyklým hvězdicovitým vzhledem. Chuť připomíná kombinaci jablka, citrusů a švestky a plod obsahuje velký podíl vlákniny a vitaminu C. Karambolu nemusíte loupat – stačí ji zbavit hnědých žeber, omýt a nakrájet. Hvězdicovitý tvar vynikne v salátech nebo jako jedlá ozdoba. Nadměrné konzumaci karamboly by se měli vyvarovat lidé, kteří mají problémy s ledvinami, protože obsahuje množství kyseliny šťavelové.
Rambutan
Rambutan je považován za jeden z nejcennějších druhů ovoce jihovýchodní Asie. Kulaté plody velikosti ořechu mají na povrchu měkké červené ostny. Pod silnou slupkou se ukrývá sladkokyselá rosolovitá dužnina, která chuťově připomíná liči. Plody můžeme jíst syrové nebo přidat do salátů. Hnědé jádro není jedlé. Rambutan obsahuje z 80 % vodu a řadí se tak mezi ovoce s nízkou kalorickou hodnotou.
Kiwano
Rohatý meloun nebo také divoká okurka pochází z Afriky a řadíme ho mezi zeleninu. Tuhá slupka s krátkými trny je nejedlá, konzumuje se pouze rosolovitá, sytě zelená dužina, která chuťově připomíná kombinaci melounu a kiwi. Plod můžete rozkrojit a vnitřek jíst přímo lžičkou, ideálně vychlazený. Hodí se do salátů, sladkých i slaných jídel, přidat ji můžete i do marmelád. Kiwano obsahuje množství antioxidantů i vitamin A, C, draslík a hořčík.
Pitahaya
Dračí ovoce se pěstuje v jihovýchodní Asii, Mexiku a Střední a Jižní Americe. Jedná se o plod kaktusu, který se vyznačuje velkými a voňavými květy. Slupka s šupinovitými ostny je nejedlá, z plodů se konzumuje dužina s černými semínky. Má jemnou nasládlou chuť, připomínající meloun či kiwi. Pitahayu můžete vydlabat lžičkou, přidat do dezertů či koktejlů, hodí se také jako jedlá ozdoba. Obsahuje vlákninu, vitaminy a minerály a usnadňuje zažívání.
Cherimoya
Plody cherimoyi bývají považovány za nejlahodnější na světě. Ovoce má srdcovitý tvar a šupinovitou slupku, která lze dobře uvolnit od dužiny. Cherimoya obsahuje množství semen, která se nejí, ale lze je snadno vyjmout. Dužina je měkká, šťavnatá a chutí připomíná směs jahod, ananasu a banánu. Jí se syrová, ale můžeme ji použít jako součást sladkých jídel, do zmrzlinových dezertů, marmelád a džemů.
Marakuja
Jihoamerické ovoce maracuja (passion fruit) získalo své jméno od španělských misionářů, kterým jeho květy připomínaly ukřižování Krista. Obsahuje vitaminy, draslík, vlákninu. Plod je šťavnatý, s jemně nakyslou a osvěžující chutí a hodí se k výrobě koktejlů, nealkoholických nápojů, džusů a smoothie. Dužinu lze přidat do jogurtů, kaší či zmrzlin nebo z ní vyrobit polevu na dort a zákusky.
Physalis
Mochyně neboli židovské třešně jsou oranžové plody se světle hnědým kalichem, který po uschnutí vytváří kolem plodů „papírový“ ochranný obal. Díky zajímavému vzhledu se mochyně často využívá jako dekorace. Plody osvěžující chuti lze konzumovat celé včetně slupky a semen, hodí se k dezertům, do míchaných koktejlů, do ovocných i masových pokrmů. Mochyně je bohatá na vitamin C, draslík, fosfor a vápník.
Salak
Salak neboli hadí ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Plody palmy jsou podobné fíkům a slupka červenohnědé barvy připomíná hadí kůži. Dužina je rozdělena do tří dílů a má lehce navinulou, sladkokyselou chuť. Salak je třeba před konzumací oloupat, tvrdé semeno uvnitř je nejedlé. Plody se jedí syrové, hodí se také jako součást dezertů.
Jackfruit (chlebovník)
Bývá označován za největší a nejchutnější ovoce na světě, a to díky úctyhodné váze dosahující několika kilogramů. Pochází z Indie a často se využívá jako náhražka masa ve vegetariánské kuchyni. Má velmi silnou slupku s drsnými výběžky a jedlou dužinu, která je nasládlá. Chlebovník lze jíst syrový i tepelně upravený, hodí se do dezertů i slaných jídel. Obsahuje vitaminy C a B a draslík.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Radioporadna: Bezpečné otužování. Jděte pěkně postupně krok za krokem, začít můžete odolností u studené sprchy (audio)
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- Online Plus: Je potřeba na internetu ověřovat věk? (audio)
- Zahrádkářské tipy: Někdo mu říká amarylis, ale je to hvězdník (audio)
- Vánoce v zoo: Štědrý den za korunu i soutěž
- Když Ježíšek potřebuje dodávku: jak na vánoční dárky, které kurýr nezvládne