Energetická krize: překvapivá nebo očekávaná?
Zemní plyn je nedostatkovým zbožím
Koncoví zákazníci v Evropě zažívají v posledních měsících zdražování elektřiny a zemního plynu o desítky až stovky procent. Roli hrají omezené zásoby, ale také napjatá situace s Ruskem a nižší dodávky, než se očekávalo. Rusko samotné však za energetickou krizi nemůže. Dlouhodobý tlak EU k přechodu na obnovitelné zdroje a s tím související démonizace fosilních paliv, jaderných elektráren a náklady na emisní povolenky způsobili, že tradiční energetické společnosti omezily výrobu a investovaly do přechodu k zeleným zdrojům energie. Za poslední dekádu Německo uzavřelo své jaderné elektrárny, Nizozemsko zavřelo největší důl na těžbu zemního plynu Groningen v Evropě, a snižující se zásoby v Severním moři znamenají omezenou těžbu. Nicméně obnovitelné zdroje pokrývají pouze kolem 20 % celkové spotřeby energie v Evropě, ani zdaleka tedy nestačí pro uspokojení poptávky. Když k tomu připočteme studenou zimu a abnormálně nízkou výrobu z větrných elektráren kvůli klidnému počasí, rapidní růst ceny energií není zas až tak překvapivý, jak se může na první pohled zdát.
Očekávaný výhled cen
Cena zemního plynu v Evropě (Dutch TTF) se po zastavení dodávek z Ruska vyšplhala na historické maximum 180 EUR za MWh. Poslední týden prosince cena naopak padala až pod úroveň 70 USD kvůli vyšším dodávkám zkapalněného zemního plynu z USA. Zemní plyn je cyklická komodita, nejvyšších hodnot dosahuje v zimě, v dubnu společně s poptávkou cena klesá. Jakou cenu očekávat v příštím roce nám mohou napovědět futures kontrakty. Cena ročních futures rostla pod úrovní spotové ceny, což ukazuje, že trh očekává určitou normalizaci ceny, nicméně cena bude výrazně ovlivňována počasím a zprovozněním kontroverzního plynovodu Nord Stream II na zimu 2022. S jistotou se dá tedy pouze říct, že cena plynu v Evropě bude v roce 2022 značně volatilní a v případě nepříznivého vývoje se můžeme v prosinci 2022 podívat k podobným cenám jako v letošním roce.
Když koncoví uživatelé pláčou, energetické společnosti se radují
Ceny akcií energetických společností blízce korelují s cenou elektřiny. V případě, kdy cena elektřiny klesá, klesají i zisky společností a s tím i valuace akcií. Naopak při zdražování elektřiny realizují energetické společnosti větší zisky, což se projevuje i na růstu ceny akcií. ČEZ je největší česká energetická společnost, zabývající se produkcí, distribucí a prodejem elektrické a tepelné energie. Jedná se také o vůbec nejobchodovanější titul na pražské burze, který se právě díky růstu ceny elektřiny připsal růst ceny akcií o 80 % za posledních 12 měsíců.
Vývoj na cenách elektřiny je odrazem býčího trendu na komoditních trzích, včetně trhu s emisními povolenkami. Na trhu jsou tedy podmínky k růstu realizačních cen elektřiny, které by se pozitivně podepsaly do ziskovosti ČEZu, resp. do výplaty dividend. Z krátkodobého pohledu se dá očekávat určitá korekce cen, například při spuštění plynovodu Nord Stream II, který by navýšil dodávku plynu do Evropy. Z dlouhodobějšího pohledu se nicméně domníváme, že budou přetrvávat dlouhodobé trendy podporující růst ceny elektřiny, převážně pak pokračující tlak na dekarbonizaci a zmíněný systém emisních povolenek (EU ETS). Kromě toho také vrcholí ukončení provozu německých jaderných elektráren a v roce 2022 končí první fáze odklonu Německa od uhlí. To znamená, že dojde k odstavení výrazného výkonu z tradičních zdrojů, které by mělo být podpůrným faktorem pro ceny elektřiny. Se zohledněním dlouhodobých trendů jsou tedy akcie ČEZu stále atraktivní a nabízejí zajímavý investiční potenciál.
Monika Jarošíková
akciový analytik junior společnosti CYRRUS
Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry a jednou z největších investičních společností v České republice. Mimo investičních služeb na míru každému investorovi nabízí CYRRUS i korporátní služby jako firemní poradenství, management emise dluhopisů vaší firmy, služby depozitáře fondů kvalifikovaných investorů nebo realizaci měnových konverzí a zahraničních plateb za výhodných podmínek.
V roce 2020 společnost oslavila výročí 25 let svého působení na kapitálových trzích.
Více informaci na: www.cyrrus.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)