Bytová výstavba v kraji v dlouhodobém vývoji

ČSÚ, 5.1.2022

Krajské správy ČSÚ letos jako každoročně zpracovaly analýzu na společné téma. Tentokrát se věnuje bytové výstavbě v jednotlivých krajích.

Publikace se zaměřují zejména na uplynulých 10 let, vybrané ukazatele bytové výstavby jsou prezentovány v časových řadách od roku 2001. V kartogramech však čtenáři najdou i srovnání s vývojem před rokem 1989. Díky jednotné struktuře a uspořádání umožňují publikace vydané v jednotlivých krajích uživatelům lépe se v nich orientovat a usnadňují mezikrajské srovnání.

Všech 14 krajských publikací přináší v první kapitole stručnou charakteristiku dlouhodobého vývoje bytové výstavbyČeské republice jako celku a porovnání vybraných ukazatelů mezi kraji. Následně se publikace plně věnují detailnímu pohledu na statistická data o bytové výstavbě a charakteristice této výstavby. Analýzy obsahují nejen data o zahájených a dokončených bytech v časových řadách, ale také informace o vývoji nákladů na bydlení a o vývoji cen vybraných druhů nemovitostí, a to jak v České republice celkem, tak v jednotlivých krajích.

Analytický komentář je proložen tabulkami, grafy a kartogramy. Nechybí ani tabulková příloha s časovými řadami, mezikrajským a meziokresním srovnáním, s vybranými údaji podle správních obvodů obcí s rozšířenou působností a velikostních skupin obcí. Jsou zde rovněž uvedeny celkové počty bytů dokončených v jednotlivých obcích kraje v posledních 10 letech.

Hlavním podkladem pro analýzu byla data, která Český statistický úřad zpracovává, a to především výstupy ze statistického výkaznictví o zahájených a dokončených bytech z podkladů stavebních úřadů. Údaje o nákladech na bydlení jsou čerpány z výběrového šetření v domácnostech Životní podmínky (EU-SILC). Data o vývoji cen vybraných druhů nemovitostí pocházejí z anonymizovaných přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitostí). Využity byly též informace z Registru sčítacích obvodů a budov spravovaného ČSÚ.

Zřetelný trend suburbanizace

Během posledních 20 let, tedy od roku 2001 do roku 2020, byla v České republice dokončena výstavba více než 622 tisíc bytů. Nadpoloviční většinu z nich tvořily byty v nových rodinných domech. Největšího počtu dokončených bytů bylo dosaženo v roce 2007, kdy bylo postaveno téměř 42 tisíc nových bytů, tedy o 17,7 tisíce bytů víc než v roce 2014, kdy byl tento počet naopak nejmenší.

Značné rozdíly v rozsahu bytové výstavby za posledních 20 let lze zaznamenat z pohledu jednotlivých krajů. Maximum – téměř 120 tisíc bytů – bylo za celé sledované období dokončeno ve Středočeském kraji, se 109 tisíci dokončenými byty následuje Praha, která je jediným krajem, v němž výrazně převažují byty dokončené v bytových domech oproti bytům v rodinných domech. Na opačném konci žebříčku se nacházejí kraje Karlovarský s 11 tisíci a Liberecký s 20 tisíci dokončenými byty. Je však nutné zdůraznit, že se jedná o územně nejmenší kraje s nejmenším počtem obyvatel.

Zjištěná data rovněž zřetelně odrážejí proces suburbanizace, tedy směřování bytové výstavby do zázemí velkých měst. Jedná se především o nové byty v okolí Prahy, Brna, Plzně, Českých Budějovic a na území Hradecko-pardubické aglomerace. Mezi sídla s rozsáhlou bytovou výstavbou se řadí také některé horské obce, které jsou atraktivní pro výstavbu rekreačních bytů, většinou ve formě apartmánů. V tomto případě se hovoří o tzv. „druhém bydlení“, které však vybočuje z hlavního účelu bytové výstavby, tedy budování trvalého bydlení.

Jednotlivé publikace si můžete přečíst zde: Hl. m. Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj.

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality