Burzovní kalendář 2/52 - Co musíme vědět do nového týdne!
Nový týden přináší na akciové trhy zveřejnění velmi ostře sledovaných makrodat v podobě inflačních reportů. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell a místopředsedkyně Lael Brainardová se dostaví na svá nominační slyšení před senátní bankovní výbor ve Washingtonu DC během úterní a čtvrteční obchodní seance. Výsledkovou sezónu za poslední kvartál minulého roku již tradičně odstartují hospodářské reporty velkých amerických finančních domů. Zatímco nejznámější kryptoměna světa Bitcoin zůstává pod tlakem, zdá se, že volatilita na akciových trzích po neklidném začátku roku přetrvá i do nadcházejících obchodních dní. V Evropě několik tisíc lidí vyšlo v neděli do ulic Bruselu, aby demonstrovalo proti covidovým certifikátům. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli úspěšně začít nový týden.
Analytické domy očekávají, že středeční údaje o inflaci ve Spojených státech zveřejněné v podobě reportu indexu spotřebitelských cen (CPI) poukáží na meziroční růst nad 7 %, což by představovalo čtyř dekádové maximum. Jádrová inflace by mohla překonat 5,4 % v meziročním srovnání. Kromě CPI se očekává také znatelný růst indexů cen výrobců (PPI), kde by mělo dojít k prudkému nárůstu nad 9,8 % v meziročním měřítku. Inflační data velmi pravděpodobně podtrhnou, proč by americká centrální banka mohla zahájit svůj cyklus zvyšování sazeb již v měsíci březnu. K argumentu pro rychlejší zpřísnění měnové politiky přispívá také páteční zpráva z trhu práce, která naznačila, že trh se blíží maximální zaměstnanosti. Zatímco růst pracovních míst byl v prosinci nedostatečný, míra nezaměstnanosti klesla na dvaceti dvou měsíční minimum. Mzdy se solidně zvýšily.
Po inflačních datech se koncem týdnem dočkáme zpráv o prosincových maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě.
Jerome Powell ve Washingtonu DC
Předseda FEDu Jerome Powell by měl v úterý svědčit před bankovním výborem amerického Senátu, aby potvrdil svou nominaci na druhé čtyřleté funkční období šéfa americké centrální banky. Guvernérka Lael Brainardová má předstoupit před stejný výbor o dva dny později ohledně nominace na místopředsedkyni FEDu.
Během týdne se ke slovu dostanou také další guvernéři včetně Esther Georgové, Jamese Bullarda, Loretty Mesterové, Charlese Evanse, Thomase Barkina a Johna Williamse. Jejich komentáře budou investoři velmi bedlivě sledovat, jelikož minulý zápis ze zasedání americké centrální banky naznačil, že trh práce je velmi „napjatý“ a zvýšená inflace může vyžadovat, aby úředníci měnové politiky odsouhlasili zvýšení úrokových sazeb dříve, než se očekávalo.
Výsledková sezóna Q4 2021
Výsledková sezónou za čtvrtý kvartál roku 2021 v nadcházejícím týdnu seriózně odstartují výsledky velké banky a investiční domy jako JPMorgan Chase (JPM), Citigroup (C) a Wells Fargo (WFC). Masivní nárůsty zisků amerických společností pomohly v roce 2021 podpořit 27% růst indexu S&P 500. Nicméně společnosti budou mít pravděpodobně problémy zveřejnit podobně zajímavá čísla i za poslední kvartál roku.
Podle údajů Refinitiv citovaných agenturou Reuters se očekává, že zisky společností z indexu S&P 500 vzrostou o 22,3 %, což by byl sice solidní nárůst, ale stále by se jednalo o pomalejší tempo než v prvním, druhém a třetím čtvrtletí roku 2021.
Pokračující volatilita?
Náznaky, že FED je připraven odstartovat růst úrokových sazeb rychleji, než se původně očekávalo, rozvířily v minulém týdnu zámořské a evropské trhy a zdá se, že volatilita tedy bude pokračovat i v novém týdnu. V minulém týdnu klesl průmyslový index DJIA 0,3 %, S&P 500 ztratilo 1,9 % a technologický Nasdaq propadl o 4,5 %. Kvůli výhledu zvýšení sazeb americký benchmarkový 10letý výnos v pátek vyletěl až na dvouletá maxima 1,80 %.
Trh začíná být nervózní a investoři střídají technologické růstové akcie za hodnotové, o kterých si myslí, že by se jim v prostředí vysokých úrokových sazeb mohlo dařit mnohem lépe. I rostoucí počet případů koronavirové varianty Omicron nadále přispívá k růstu averze k riziku na světových akciových trzích.
V důsledku širšího výprodeje na kryptoměnovém trhu, který byl poháněn obavami z vyhlídky na jestřábí výhledy FEDu, se Bitcoin od začátku nového roku dostal pod prodejní tlak a spadl na nejnižší úroveň od konce září. Tržně největší světová kryptoměna klesla o více než 40 % od listopadového historického maxima na 69 tis. dolarech.
Agresivnější politická akce FEDu by mohla nadále oslabit chuť investorů po rizikovějších aktivech. Cena Bitcoinu byla také pod tlakem zpráv o vypnutí kazašského internetu během tamního povstání. Těžba kryptoměn v Kazachstánu se nyní bude potýkat s problémy. Bývalou sovětskou republiku totiž zasáhly násilné nepokoje, vyvolané nespokojeností obyvatel s vysokým růstem cen pohonných hmot. Největší telekomunikační společnost v Kazachstánu pak odpojila v minulém týdnu přístup k internetu.
Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance
Imperial Finance
Dynamicky smýšlející privátní investiční kancelář Imperial Finance nastoluje v českých podmínkách novodobé standardy moderní správy klientského kapitálu. Klientům nabízí komplexní správu portfolia s možností výplaty měsíčních výnosů. Kromě tradičních investičních nástrojů (akcie, měny, dluhopisy, nemovitosti) se zaměřuje na alternativní svět investic (kryptoměny, AOS, dotační a developerské projekty).
Investiční kancelář Imperial Finance sídlící v centru Brna zaštiťuje služby Imperial Invest Funds a Imperial Trade Capital, skrze které nabízí svým klientům, kromě nadstandardních služeb a výnosů, úplnou transparentnost, diverzifikované portfolio, přístup k moderním technologiím, příjemné zázemí investičních odborníků s mnohaletými zkušenostmi v oboru a dlouhodobou nadstandardní investiční nezávislost.
Více informací na: www.imperial-finance.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Luxusní nemovitosti nejsou jen pro zahraniční investory – Češi tvoří většinu vlastníků
- PSN dokončila projekt Ahoj Vanguard v pražských Modřanech, který je téměř vyprodaný
- Nejistota kolem digitalizace stavebního řízení trvá. Projekty se prodlužují, prodražují a stavebníci i úřady tápou
- Co přinese nový obchodní týden? Americké volby se blíží…
- Lokalita a infrastruktura: Jaké jsou významné faktory při výběru bydlení
- Nemovitost jako jistá investice. Češi své peníze ukládají do bytů, sázejí na novostavby a zahraniční destinace