Německo přidává plyn na cestě k bezuhlíkové ekonomice
Německo přidává plyn na cestě k?bezuhlíkové ekonomice
13.01.2022 / 15:33 | Aktualizováno: 13.01.2022 / 15:57
Německo představilo velké změny v oblasti investic do snižování emisí včetně nových cílů pro podíl obnovitelných zdrojů. Změny mohou dopadnout i na české firmy. Přinášejí řadu příležitostí při budování nové infrastruktury, ale také rizika spojená s podporou německého průmyslu.
Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck (Zelení) představil program na ztrojnásobení rychlosti snižování emisí a výstavby bezemisních zdrojů energie. Do programu budou zahrnuty všechny sektory ekonomiky a Německo hodlá do roku 2030 vyrábět 80 % elektřiny z obnovitelných zdrojů (oproti dnešním 42 %). Ministr Habeck transformaci ekonomiky na bezuhlíkovou označil za „mamutí úkol“, který je ale nevyhnutelný a v?budoucnu se „stane základem pro spojení ochrany klimatu a prosperity." Zatím nebyly uveřejněny finanční parametry, nicméně experti odhadují potřebné investice v?řádu desítek miliard eur ročně.
Důležitou součástí programu budou smlouvy s průmyslem o ochraně klimatu, které vytvoří právní a finanční předpoklady pro přechod energeticky náročného průmyslu na bezuhlíkové technologie. Podpora nebyla ještě specifikována, ale měla by se týkat energeticky náročných odvětví, jako jsou ocelářský, chemický a stavební průmysl. Z?veřejných zdrojů bude firmám kompenzován rozdíl mezi investicemi do nových konvenčních a dražších bezuhlíkových technologií. Opatření má zachránit až 260.000 pracovních míst a posílit globální konkurenceschopnost německého průmyslu.
Pro české firmy představují chystané investice šanci získat nové kontrakty a podílet se na masivních investicích do energetických sítí, výstavby solárních a větrných elektráren, vodíkové infrastruktury, sanace budov a topných systémů a úspornější průmyslové výroby. Rizikem pro konkurenceschopnost českých podniků by ale mohly být chystané smlouvy s průmyslem o ochraně klimatu, které by německé podniky mohly zvýhodnit oproti firmám z jiných zemí.
Chystanou podporu transformace ostatně již hlasitě pochválil prezident Svazu německého průmyslu S. Russwurm, který uvedl, že „dohody o ochraně klimatu jsou ústředním nástrojem na podporu transformace německého průmyslu“ a „s tímto nástrojem bude dříve dosaženo ziskovosti klimaticky neutrálních výrobních procesů a náklady pro naše firmy budou předvídatelnější“.
Autor: Ondřej Karas, vedoucí obchodně - ekonomického úseku
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Fiala: Ještě před dvěma lety jsme neměli jinou možnost než odebírat plyn pouze z Ruska. A nechat se vydírat (video)
- Zelená energie - Nábytek pod střechami prodejen XXXLutz Česká republika a Möbelix Česká republika v Hradci Králové (video)
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Nafta zdražuje, benzín stagnuje. Důvodem je růst cen zemního plynu a obava z jeho nedostatku v EU po Novém roce 2025
- Klientům Centropolu od ledna klesnou ceny až o 39 %. U hlavního produktu na elektřinu to bude o více než 13 %
- Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství