Ministr Bartoš dnes na vládě představil postup pro částečný odklad stavebního zákona
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš dnes představitelům vlády představil postup k odkladu účinnosti části stavebního zákona. Vláda by pak ve zrychleném řízení samotný návrh na odklad měla schválit začátkem února 2022. Během následujících měsíců pak vznikne v týmu ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše ve spolupráci s partnery a odbornou veřejností novela, která napraví nedostatky zákona schváleného minulou vládou. Nová úprava nejen že urychlí povolování staveb, ale bude více hájit zájmy občanů.?
„Bylo nutné najít legitimní cestu, jak nástup účinnosti části stavebního zákona zastavit a tento postup jsem dnes představil kolegům na zasedání vlády. Pokud bude 2. února návrh zákona Vládou ČR schválen, první čtení by mělo v?Poslanecké sněmovně proběhnout v polovině února a do května bychom návrh mohli schválit. Novela stavebního zákona pak bude předložena záhy,” uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
„Co se týče připravované novely - nejzásadnější změnou bude zrušení celé nové soustavy státních stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem. Stavební úřady tak zůstanou tam, kde jsou, tedy na obecních úřadech obcí a měst. Toto uspořádání je tradiční, léty osvědčené a zajišťuje, že stavební úřady budou co nejblíže lidem. Další změnou je zrušení takzvané institucionální integrace. Podle nového stavebního zákona měl totiž stavební úřad sám převzít rozhodování, které se týkalo například ochrany vod, ochrany památek, lesů apod. To je sice pohodlné, ale riskantní. Asi nikdo nechceme, aby do potoka pod naší zahradou začala továrna vypouštět odpadní vody. Stále ale platí, že stanoviska všech úřadů si vyžádá stavební úřad sám, stavebník nebude muset obíhat úřady. Důraz samozřejmě klademe také na digitalizaci. Na novém stavebním zákonu je i řada věcí, které plánujeme zachovat. Určitě se nic nezmění na?principu ,Jeden?úřad, jedno razítko´. Stavebník podá úplnou dokumentaci na stavební úřad a dál už by se neměl o nic starat. Zachováme také Specializovaný stavební úřad, který převezme velké stavby a tím je zásadně urychlí,“ dodal Bartoš.?
Vládní návrh zákona počítá pouze s?částečným odkladem účinnosti, aby se nebrzdil rozvoj důležité infrastruktury, jako jsou například stavby dálnic, železnic nebo energetické infrastruktury. Tyto velké stavby převezme Specializovaný stavební úřad. Na všechny ostatní stavby by se o rok déle použila stará úprava. To znamená, že nebude zřízena nová “pyramida“ stavebních úřadů, ale stavební úředníci zůstanou tam, kde jsou dnes, tedy nejblíže k lidem. Nejvyšší stavební úřad také nevznikne jako samostatná instituce, ale jeho úkoly bude plnit Ministerstvo pro místní rozvoj, do kterého bude organizačně včleněn.?
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Luxusní nemovitosti nejsou jen pro zahraniční investory – Češi tvoří většinu vlastníků
- PSN dokončila projekt Ahoj Vanguard v pražských Modřanech, který je téměř vyprodaný
- Nejistota kolem digitalizace stavebního řízení trvá. Projekty se prodlužují, prodražují a stavebníci i úřady tápou
- Co přinese nový obchodní týden? Americké volby se blíží…
- Lokalita a infrastruktura: Jaké jsou významné faktory při výběru bydlení
- Nemovitost jako jistá investice. Češi své peníze ukládají do bytů, sázejí na novostavby a zahraniční destinace