O příspěvek na bydlení si zažádalo bezmála 20 tisíc domácností, pomůže jim zvládnout zvýšené platby za energie a náklady na bydlení
Úřad práce ČR přijal od začátku roku do 4. února 17 tisíc nových žádostí o příspěvek na bydlení. Další přibývají každý den. Jedná se o cílenou a adresnou dávku, která pomáhá domácnostem zvládnout současnou situaci nejen po podzimním pádu dodavatelů energií, ale také po zvýšení cen všech služeb spojených s bydlením. Místo plošných opatření, které zvolila minulá vláda, byl zvolen postup adresné pomoci. Ta zákazníkům dodavatelů elektřiny či plynu, kteří skončili v režimu DPI, pomůže s úhradami za nové smlouvy s aktuálními vysokými cenami energií.
V průběhu ledna se ve zrychleném legislativním řízení podařilo schválit navýšení takzvaných normativů na bydlení, což se odrazilo na aktuální výši příspěvku pro rok 2022. Nově může o příspěvek žádat i mnohem větší skupina lidí, než tomu bylo doposud, podle některých odhadů by se mělo jednat o dalších 100 až 200 tisíc domácností.
Od počátku roku se začali o příspěvek hlásit první zájemci. Z dat Úřadu práce ČR je jasně patrné, že počet žádostí se zdvojnásobil v týdnu, kdy novelu schválil Senát a podepsal ji prezident. Do 4. února bylo podáno 17 tisíc žádostí a všichni žadatelé si mohli ještě před vyplněním příslušných formulářů na online orientační kalkulačce ověřit, zda na příspěvek na bydlení vůbec dosáhnou a v jaké výši by se zhruba mohl pohybovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o dávku testovanou na příjem, souvisí její přiznání i její výsledná výše s příjmy a výdaji domácnosti.
„Prvořadou starostí pro nás už během ledna bylo, abychom včas informovali všechny, kterých se vyplácení příspěvku může týkat,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Vytvořili jsme proto orientační online kalkulačku dostupnou na webu www.energetickyprispevek.cz, kterou během jednoho týdne využilo více než čtvrt milionu lidí. O kalkulačce jsme případné žadatele informovali prostřednictvím médií, na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí a Úřadu práce ČR i na sociálních sítích. Informaci o příspěvku dostali mimořádně všichni příjemci únorového SIPO, který Česká pošta rozesílá více než 3 milionům adresátů. Informace však putují k lidem také přes jednotlivá kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR, a to nejen při osobní návštěvě, ale i při elektronické komunikaci.“
Komunikační mix pak doplňují také videa Úřadu práce ČR na webových stránkách a sociálních sítích, v nichž se zájemci dozví podrobnosti o dávce samotné, i to, jak správně vyplnit žádost a jakým způsobem ji mohou podat. Na možnost pomoci v energokrizi ze strany státu upozorňují výrazné bannery na internetových stránkách MPSV a ÚP ČR nebo virtuální komunikační asistent. Konkrétní radu pak uživatelé získají na speciálně zřízené telefonické lince 950 180 070 nebo osobně na pracovištích Úřadu práce.
Úřad práce ČR současně přijal taková opatření, aby zajistil hladký průběh přijímání nových žádostí nejen o příspěvek na bydlení, ale také o mimořádnou okamžitou pomoc. Všichni jeho zaměstnanci jsou připraveni na zvýšenou administrativu spojenou s vyhodnocováním nároku na uvedené dávky. V případě potřeby je připravena výpomoc z jiných agend či jiných kontaktních pracovišť.
Tiskové oddělení MPSV
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Fiala: Ještě před dvěma lety jsme neměli jinou možnost než odebírat plyn pouze z Ruska. A nechat se vydírat (video)
- Zelená energie - Nábytek pod střechami prodejen XXXLutz Česká republika a Möbelix Česká republika v Hradci Králové (video)
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Nafta zdražuje, benzín stagnuje. Důvodem je růst cen zemního plynu a obava z jeho nedostatku v EU po Novém roce 2025
- Klientům Centropolu od ledna klesnou ceny až o 39 %. U hlavního produktu na elektřinu to bude o více než 13 %
- Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství