Růst cen bydlení zrychluje v celé EU
Meziroční růst cen nemovitostí v EU od začátku roku 2021 prudce zrychloval. Česko zůstává na špici.
Růst cen bydlení je již několik let výrazným tématem domácí ekonomické diskuze, ale v posledních několika čtvrtletích je patrné prudké zrychlování jeho dynamiky i ve zbytku EU. Poměrně vhodný nástroj, s jehož pomocí lze cenové nárůsty nákupů nemovitostí porovnávat mezi různými zeměmi, poskytuje index cen nemovitostí (House Price Index – HPI).
Meziroční dynamika růstu cen nemovitostí v Evropské unii zůstávala dlouhou dobu poměrně stabilní. V letech 2016–2019 se přírůstky pohybovaly v pásmu 4 až 5 %. I když v některých zemích (převážně ve střední a východní Evropě včetně Česka) tehdy růst cen nemovitostí zrychloval, průměr zůstával stabilní. Skokové zrychlení nastalo v prvním čtvrtletí 2020 a od té doby se růst dál prudce navyšoval. Ve třetím čtvrtletí 2021 meziroční přírůstek indexu cen nemovitostí v EU dosáhl 9,2 %, čímž se značně přiblížil předchozímu maximu z počátku roku 2007, kdy vrcholila tehdejší bublina na trhu nemovitostí. Jedním z možných důvodů aktuálně zvýšeného tlaku na trhu nemovitostí může být podobně jako v Česku přebytek finančních prostředků domácností, které v průběhu pandemie nemohly jednoduše utrácet. Stejně jako v Česku i v EU v roce 2020 výrazně narostla míra úspor a nadále zůstává zvýšená.
Meziroční růst HPI zrychlil v naprosté většině zemí EU a Česko se umístilo na samém vrcholu mezinárodního srovnání, když dosáhlo meziročního přírůstku HPI ve výši 22,0 %. To je nejvyšší hodnota v dostupné časové řadě. Mnohé další země ale zaostávaly jen mírně – v Litvě ceny nemovitostí meziročně vzrostly o 18,9 %, v Estonsku o 17,3 % a v Nizozemsku o 16,8 %. Vrchní příčky žebříčku obsazují novější členské země, nad průměrem EU se ale pohyboval růst HPI i u řady starých členů.
Nejméně rostly ceny nemovitostí na Kypru (2,2 %), v Itálii (4,2 %) a ve Španělsku (4,2 %). I zde ale došlo v poslední době ke zrychlení. Zejména v Itálii, kde se po finanční krizi ceny nemovitostí nejprve propadaly a následně stagnovaly, jde o první výraznější růst za poslední dekádu.
Index cen nemovitostí v zemích EU ve 3. čtvrtletí 2021 (meziroční růst v %)
Zdroj: Eurostat
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Pokles cen pohonných hmot v Česku se teď zastavil, ale v příštím roce bude benzín i nafta trendově zlevňovat
- Top 10+1 česká jaderná událost 2024
- Katar hrozí, že Evropské unii přestane dodávat svůj plyn. Kvůli přemrštěným bruselským regulacím
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?