Německý koncern RWE chystá ambiciózní vodíkové projekty

Export, 14.4.2022


Energetický koncern RWE usilovně pracuje na restrukturalizaci svých energetických zdrojů v souladu s německou politikou odklonu od uhlí a jádra. Koncern plánuje masivní investice do obnovitelných zdrojů energie a nově také do vodíkové infrastruktury. Projekty RWE jsou mimořádnou šancí pro případné zapojení českých subdodavatelských firem.

Ilustrační foto z Hamburku: Shutterstock

Plánované vodíkové projekty zahrnují výstavbu sítě vodíkové infrastruktury a elektrolyzérů mezi Lingenem a Gelsenkirchenem v Dolním Sasku a zařízení pro skladování vodíku v Gronau-Epe v Severním Porýní-Vestfálsku. Další obdobné projekty budou následovat.

VÍTR, SLUNCE I VODÍK

RWE hodlá jako jeden z největších světových výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů investovat do roku 2030 v rámci strategie „Growing Green“  50 miliard eur do větrné energie na moři i na pevnině, do solární energie a do skladování vodíku. Cílem je zvýšení produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů až na 50 gigawattů a dosažení klimatické neutrality firmy do roku 2040. Ještě do konce tohoto desetiletí hodlá společnost vybudovat vlastní soustavu elektrolyzérů s výkonem 2 gigawatty.

V letošním roce RWE startuje projekt  GET H2 Nukleus, jehož cílem je vytvoření fungující  vodíkové infrastruktury. Do projektu je zapojeno otevřené meziodvětvové konsorcium řízené RWE, jehož dalšími účastníky jsou firmy jako  Generation, Nowega, OGE, Gascade, BP, BASF, Stadtwerke Lingen, Hydrogenious Technologies a Výzkumné centrum Jülich.

Jako první úsek vodíkové infrastruktury v celém Německu plánují partneři projektu GET H2 Nukleus realizaci úseku o délce 135 kilometrů z Lingenu do Gelsenkirchenu v Dolním Sasku. Součástí projektu je výstavba elektrolyzérů pro výrobu zeleného vodíkuvody s využitím obnovitelné energie a celkovým výkonem 100 MW. Dalšími klíčovými prvky projektu jsou transport a distribuce vodíku, jeho využití v rafinériích, chemických provozech, hutích nebo plnících stanicích.

VYUŽITÍ PLYNOVODŮ, NOVÉ ZÁSOBNÍKY

Cílem projektu je zprovoznit regulovanou síť vodíkové infrastruktury a síť elektrolyzérů do konce roku 2023. Projekt staví na využití stávající sítě plynovodů a předpokládá další rozšiřování vodíkové infrastruktury v průmyslových regionech Dolního Saska a Severního Porýní-Vestfálska.

Dalším plánovaným projektem koncernu RWE společně s partnery iniciativy GET H2 je vybudování zařízení pro skladování vodíku v Gronau-Epe v Severním Porýní-Vestfálsku. Vlastní zásobník vodíku bude vybudován v podzemní jeskyni v rámci stávajícího areálu RWE Gas Storage West  a bude napojen na nadzemní elektrárnu i na budoucí vodíkovou přepravní síť. Projekt bude spolufinancován z prostředků EU prostřednictvím programu „Významné projekty společného evropského zájmu“ (IPCEI). Komerční uvedení do provozu je plánováno v roce 2027.

Zapojení českých firem do připravovaných vodíkových projektů má velký potenciál vzhledem ke klíčové roli, kterou má vodík v blízké budoucnosti hrát v evropské energetice. Konkrétní výběrová řízení pro subdodavatele budou vypisována ještě v letošním roce

Ondřej Karas, vedoucí obchodně – ekonomického úseku, Velvyslanectví ČR v Berlíně


Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie