Chystáte se pokládat dlažbu? Jakou výšku dlaždic máte zvolit

Redakce, 2.5.2022

Za výběrem špatné dlažby často stojí snaha ušetřit. Nižší dlaždice jsou sice levnější, ale ve výsledku snesou podstatně menší zatížení. Při výběru dlažby proto sáhněte po výšce dlaždic, která bude vhodná pro místo, kam ji plánujete položit.

První varianta je nejjednodušší a nejlevnější. Vystačíte si totiž s nízkými dlaždicemi. Klidně tedy sáhněte po dlažbě s tloušťkou 4 cm, se kterou se setkáte hlavně u terasové, skladebné nebo zámkové dlažby. Takové řešení je ideální pro stavbu zápraží, cesty ke vchodovým dveřím nebo vydláždění okolí bazénu. Pamatujte ale, že pokud na takové kameny vjede auto, snadno popraskají. Dobře si proto promyslete, jestli podobná možnost nehrozí.

Když víte, že přes určené místo občas nějaké auto přejede, vyberte si vyšší dlažbu. Obvykle si vystačíte s 6 cm vysokými kameny. Ale jen v případě, že přes ně budou jezdit pouze osobní auta a opravdu jen jednou za čas. Navíc nesmíte podcenit pokládku. Některé typy dlažby totiž musíte položit do betonového lože, pokud chcete mít jistotu, že je auta nepoškodí. Anebo sáhnout po vyšších dlaždicích.

Pokud potřebujete pojezdovou dlažbu například k přípravě parkovacího stání nebo příjezdové cesty, přidejte další 2 cm. Právě 8cm dlaždice snadno odolají hmotnosti osobních aut. A to i při častém používání. Samozřejmě záleží také na rozměrech dlažby. Velkorozměrové dlaždice jsou totiž kvůli větší ploše na poškození náchylnější. Proto u nich sáhněte po větší tloušťce. Ideálně 12 nebo 16 cm.

Nejvyšší dlažbu potřebujete v případě, že bude vystavena ještě většímu zatížení. Tedy, že přes ni budou jezdit i nákladní auta nebo na ní budou stát těžké stroje. Opět stačí navýšení o 2 cm – tedy na 10 cm. Takto vysoká pojezdová dlažba si bez problémů poradí i s extrémním zatížením.

 

Odpovídá: Petra Štěpánková, poradenství BEST.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie



Články Interiéry