Vysoké náklady na bydlení ženou inflaci vzhůru, růst spotřebitelských cen je nejvyšší za 30 let
Vysoké náklady na bydlení způsobené výrazným zdražením energií pomohly vyhnat inflaci na nejvyšší hodnotu od prosince 1993. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhl v dubnu meziroční růst spotřebitelských cen, tedy inflace, 14,2 procenta. Největší vliv na nárůst inflace měly podle statistiků ceny v oblasti bydlení, kde kromě vlastnického bydlení, které zdražilo o 17,7 procenta, rostly také ceny nájemného z bytu (+ 4,5 procenta), vodného (+ 5,3 procenta) a stočného (+ 6,4 procenta).
Mnohem více náklady na bydlení zvyšoval růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v dubnu vzrostly meziročně o 30,1 procenta, zemního plynu o 44,2 procenta, tuhých paliv o 24,1 procenta a tepla a teplé vody o 17,5 procenta. Bydlení tak z rodinných rozpočtů ukrajuje stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.
Mnohem více ostatně zaplatí i za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 41,5 procenta) a také základních potravin. Například mouka podle v dubnu meziročně zdražila o více než polovinu (+ 52,3 procenta), polotučné trvanlivé mléko o třetinu (31,3 procenta), dražší je ale také máslo (+ 31,6 procenta), cukr (+ 25,5 procenta), chleba (+ 20,3 procenta), vejce (+ 14,2 procenta) či maso (+ 11 procent). Ceny zboží letos v dubnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 15,3 procenta, služby zdražily o 12,1 procenta.
Obávám se, že zdražování ani zdaleka nekončí. Naopak je velmi pravděpodobné, že už hodně brzo inflace překoná patnáctiprocentní hranici. Bohužel vývoj ekonomiky a válečné situace na Ukrajině moc důvodu k optimismu nedává. Na trhu bude stále více chybět materiál a základní potraviny z Ukrajiny, která před válkou patřila k jedněm z největších světových pěstitelů obilí i dalších zemědělských produktů. Ve vzduchu navíc stále zůstává hrozba náhlého uzavření plynových i ropných ventilů ze strany Ruska, což by způsobilo velký nedostatek pohonných hmot i zemního plynu a jejich ceny by to katapultovalo ještě mnohem výše.
Domácnosti i firmy čekají těžké časy. Pokud se na ně nepřipravily už dříve, není na co čekat. Mít dostatečné rezervy na vyšší výdaje je naprosto nutné pro přečkání následujícího těžkého období.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Počet obyvatel hlavního města neustále roste, Pražanů loni za devět měsíců přibylo 7393
- YIT rozšiřuje spolupráci s RSJ o projekt Toivo Roztyly
- Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025? Ceny dále porostou, sazby by mohly klesnout k 3,5 %
- Stav zásob plynu v Česku klesá a blíží se aktuálně k 59% naplněnosti zásobníků, stav zásob oproti loňskému roku je zhruba o 29 procentních bodů nižší
- Trendy v energetice pro rok 2025
- Hypoteční úvěry - prosinec 2024: objemy hypoték, aktuální nabídkové úrokové sazby, komentář k aktuálnímu dění na trhu