Kdy se vyplatí hypotéka s vyšší úrokovou sazbou?

 

Hypoteční banky jsou si dobře vědomy toho, že potenciální žadatelé o hypotéku se silně orientují podle výše úrokové sazby, která je mnohdy tou jedinou informací, kterou má potenciální žadatel k dispozici. Nicméně, placené úroky nejsou jediným nákladem na hypotéku a v některých případech se může vyplatit vzít si úvěr s vyšší sazbou.

Podíl úroků na celkové zaplacené částce se liší zejména mezi hypotékami s jednorázovým čerpáním (koupě, vypořádání majetkových poměrů, refinancování apod.) a postupným čerpáním (koupě, rekonstrukce). Na níže uvedených řádcích najdete faktory, které hrají roli alespoň v jednom z těchto případů (postupné vs. jednorázové čerpání).

- poplatek za schválení hypotéky,

- poplatek za odhad ceny nemovitosti či následně protokol o stavu stavby,

- cena pojištění nemovitosti v závislosti na požadavcích hypoteční banky na tento produkt,

- cena úvěrového pojištění a požadavek hypoteční banky na jeho sjednání,

- poplatky spojené s běžným účtem,

- poplatky spojené s kreditní kartou a požadavky na její sjednání,

- poplatek za čerpání hypotéky (počet čerpání pak ovlivňuje např. schopnost banky poskytnout část prostředků z hypotéky zálohově),

- poplatek za čerpání hypotéky na základě návrhu na vklad zástavního práva,

- poplatek za rezervaci finančních zdrojů v případě průtahu stavebních prací,

- poplatek spojený s nedočerpáním hypotéky a možnosti nedočerpání hypotéky,

- cena pojištění domácnosti (pokud banka nabízí za jeho sjednání slevu z úrokové sazby).

Cenu výše uvedených položek ovlivňuje individuální situace žadatele o úvěr, nelze ji tedy zahrnut do univerzálních kalkulaček dostupných na internetu. Aby potenciální žadatel o hypotéku byl schopen získat přehled o kompletní nákladovosti jednotlivých produktů, čeká jej buď kolečko mezi jednotlivými hypotečními bankami, případně návštěva hypotečního makléře schopného porovnat nabídky více bank.

Zároveň, celkovou nákladovost na úvěr porovnávejte na úrovni jednoho fixačního období, protože na konci fixace úrokové sazby si můžete vyjednat jiné podmínky ať už stávající či jiné banky (v případě refinancování).



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky