Transevropské energetické sítě (TEN-E): Evropská Rada dává zelenou novým pravidlům pro přeshraniční energetickou infrastrukturu
Rada dnes přijala revidované nařízení o transevropských energetických sítích (TEN-E). Cílem nových pravidel je modernizovat, dekarbonizovat a propojit přeshraniční energetické infrastruktury členských států, a pomoci tak EU dosáhnout jejích cílů v oblasti klimatické neutrality do roku 2050. Dalším cílem revidovaného nařízení je rovněž pokračovat v zajišťování integrace trhu, konkurenceschopnosti a bezpečnosti dodávek.
Přijetí tohoto programu navazuje na předběžnou dohodu, jíž bylo s Evropským parlamentem dosaženo v prosinci 2021, a je posledním krokem postupu přijetí.
Mimo jiné se novými pravidly ukončí podpora nových projektů v oblasti zemního plynu a ropy a zavedou povinná kritéria udržitelnosti pro všechny projekty. Revidovaná pravidla zjednoduší a urychlí povolovací a schvalovací postupy.
Kladou důraz na úlohu energie z obnovitelných zdrojů u všech zařízení, včetně inteligentních plynárenských soustav. Poskytnou možnost nezávazné spolupráce v oblasti plánování elektroenergetických soustav na moři.
Souvislosti a další kroky
Evropská komise předložila svůj návrh revidovaného nařízení o TEN-E dne 15. prosince 2020. Revize nařízení o TEN-E stanoví 11 prioritních koridorů a 3 prioritní tematické oblasti, které je třeba rozvíjet a propojit. Aktualizuje kategorie infrastruktury způsobilé pro podporu s důrazem na dekarbonizaci a přidává nové zaměření na elektrizační soustavy na moři, vodíkovou infrastrukturu a inteligentní sítě. To bude probíhat především prostřednictvím projektů společného zájmu, které jsou způsobilé pro financování z Nástroje pro propojení Evropy na období 2021–2027. Seznam projektů společného zájmu přijímá Komise formou nařízení v přenesené pravomoci na základě posouzení tzv. regionálními skupinami. Projekty společného zájmu mají řadu výhod, avšak neexistuje žádná záruka financování projektů uvedených na seznamu projektů společného zájmu ze strany EU.
Rada dosáhla obecného přístupu k TEN-E dne 11. června 2021. Předsednictví Rady a vyjednavači Evropského parlamentu dosáhli předběžné politické dohody při třístranných jednáních dne 15. prosince 2021. Evropský parlament přijal k návrhu nařízení postoj v prvním čtení dne 5. dubna 2022. Nové nařízení bude nyní vyhlášeno v Úředním věstníku EU a vstoupí v platnost.
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví hlavní směry pro transevropské energetické sítě a kterým se zrušuje nařízení (EU) č. 347/2013
- Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví hlavní směry pro transevropské energetické sítě a kterým se zrušuje nařízení (EU) č. 347/2013 – obecný přístup (11. června 2021)
- Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví hlavní směry pro transevropské energetické sítě a kterým se zrušuje nařízení (EU) č. 347/2013
- PŘÍLOHY k návrhu NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se stanoví hlavní směry pro transevropské energetické sítě a kterým se zrušuje nařízení (EU) č. 347/2013
- Předběžná politická dohoda mezi Radou a Evropským parlamentem o Nástroji pro propojení Evropy na období 2021–2027 (tisková zpráva, 11. března 2021)
- Čistá energie: podpora přechodu na nízkouhlíkové hospodářství (souvislosti)
Kontakt pro tisk
- Johanna Store
- Press officer
- +32 2 281 84 55
- +32 478 83 26 62
Nepracujete-li pro média, obraťte se prosím se svým dotazem na službu informací pro veřejnost.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Kvalitní tepelné čerpadlo vzduch-voda v zimě nezamrzá. Pracuje efektivně i při teplotách kolem -20 °C
- ČEZ a THMÚ ve spolupráci s Ústím nad Labem zajistí dodávky tepla pro obyvatele na další desítky let
- Konstrukce z cihel: Skrytá síla novodobých roubenek
- Průkaz energetické náročnosti budovy třídy A nám nezaručí úsporný provoz, pokud neodbouráme lidské chyby
- 47. týden na Energetické burze ČMKB - elektřina 25 kolem 2644 Kč/MWh, plyn 25 za 1300 Kč/MWh
- Trojsklo, nebo dvojsklo? Výběr zasklení ovlivňuje náklady na vytápění i ochranu proti hluku