Co očekáváte od zahrady aneb zahrada pro celou rodinu
Zahrada pro celou rodinu
Popíjíte voňavou kávu nad dobrou knihou ve stínu stromu nebo pod pergolou, zatímco děti jsou tak zabrané do hry, že zapomenou na existenci jakékoli obrazovky. Okolo poletují motýli, bzučí včely, voní květiny a bylinky a opodál dozrává šťavnatá zelenina a sladké ovoce. Zahrada je plná života, rozmanitá, pestrá i zábavná a všichni členové rodiny se v ní cítí… prostě jako doma. Tahle představa jde proměnit ve skutečnost, vážně. Pojďme na to!
Co od zahrady očekáváte?
Nejprve si ujasněte, co je pro vás opravdu důležité a co potřebujete. Rozhlédněte se po své současné zahradě a zkuste přijít na to, co vám na ní chybí. Co byste si na ní přáli vytvořit? Co by se líbilo vám, dětem nebo vašim čtyřnohým kamarádům, abyste na zahradě rádi trávili čas, chodili tam s radostí, a ne z pouhé povinnosti? Stejné otázky si můžete pokládat, i pokud zahradu teprve plánujete založit. Svolejte rodinnou radu a zeptejte se každého člena, co by si přál na zahradě mít. Popřemýšlejte společně, kolik času chcete trávit prací na zahradě a jaký prostor byste rádi věnovali relaxaci. Toužíte tam hrát badminton, pétanque, opalovat se, protože milujete slunce, nebo naopak hledáte stinné útočiště podobné lesním zákoutím? Co od své zelené oázy očekáváte vy, váš parter, co by potěšilo vaše děti? Sepište si všechny nápady na papír, pomoci vám může i náčrt plánku.
Zvažte své možnosti
Jakmile máte jasno v tom, co chcete vy i vaši blízcí, je načase zvážit, kolik chcete investovat času a také peněz. Pokud jste si například vysnili koupací jezírko, položte si otázku, zda ho dokážete zrealizovat, a co je nejpodstatnější – hlavně udržovat. Najdete dostatek času na jeho čištění a opečovávání, případně můžete si dovolit najmout na to pomocnou sílu? Nadchla vás myšlenka obrovských rozkvetlých záhonů a lánů vlastní zeleniny, sníte o perfektně střiženém trávníku? Je zásadní uvědomit si své možnosti a postupovat podle nich. „Jak dokonalý trávník, tak i skvělá zelenina patří na zahradě k těm nejnáročnějším výzvám a pro zdárný výsledek je potřeba věnovat jim velkou porci pozornosti,“ říká zahradnice weiki Michala Brabcová. Zajistit aspoň minimální údržbu vysněné zahrady je nezbytné, aby se sen neproměnil spíše v zelenou noční můru. Pohled na zanedbanou zahradu za okny je totiž pochmurný nejen pro majitele.
Tvořte úsporně
Pokud máte malé děti, nejspíš je pro vás čas nedostatkovým zbožím. Aby vám zahrada za každých okolností přinášela potěšení a nestala se přítěží, snažte se o nízkoúdržbovost. Snem mnohých je zahrada bezúdržbová, taková ale bohužel neexistuje. „Každá zahrada si v sezoně ukousne aspoň hodinu času týdně. Popřemýšlejte proto, jestli nutně potřebujete golfový trávník, nebo se smíříte s občasnou pampeliškou. Vysázejte si jen tolik zeleniny, kolik reálně stihnete opečovat a sníst nebo zpracovat. Záhon při zakládání důkladně zbavte plevele a po osázení zamulčujte. Mulč zadrží vodu a omezí růst plevele a vy ušetříte čas na pletí. K lepšímu hospodaření s vodou i živinami přispějí i přírodní probiotika pro rostliny weiki. Místo tvarovaného živého plotu, který potřebuje několikrát ročně ostříhat – a navíc vám pak zůstanou větve k likvidaci – si vysaďte volně rostoucí živý plot ze stromů a keřů s jedlými plody. V zahradě tak budete mít pořád co ozobávat, a skoro bez práce,“ radí zahradnice.
Volně rostoucí jedlý živý plot
Do rodinné zahrady je to perfektní volba. Nejenže zabrání nechtěným pohledům od sousedů, ale má i minimální požadavky na údržbu. Ke keřům stačí na jaře nasypat kompost nebo sypké organické hnojivo a do zálivky přidat probiotika pro rostliny, která keřům pomůžou lépe vstřebat živiny a urychlí růst. Potom už stačí jen procházet se okolo a číhat, co zrovna dozrává. A co neslupneme my, udělá radost ptáčkům. Většina jedlých keřů navíc nádherně vypadá, kvete a voní. Nevíte, jaké keře a stromy zvolit? „Zkuste se poohlédnout po nenáročném muchovníku neboli indiánských borůvkách, po různých odrůdách hlohu, jeřábu či po rakytníku. U toho jen pozor – aby rakytník plodil, potřebuje partnera. Pořiďte si proto samičí i samčí rostlinu. Pokud ji mají sousedi, máte o opylovače postaráno,“ radí odbornice. Ve volně rostoucích keřích najde útočiště i spousta ptáků a drobných živočichů, kteří vám do zahrady zase vnesou další život a pomůžou vyzobat hmyz, který by si jinak smlsnul třeba na vaší zelenině.
Zeleninová a bylinková zahrádka
Vypěstovat si vlastní zeleninu, bez chemie a přírodní cestou, to je cesta, jak zajistit rodině opravdu zdravé, a navíc křupavé a šťavnaté dobroty. Můžete si předpěstovat sadbu za oknem nebo si sazenice koupit, zvlášť tehdy, pokud netrváte na konkrétní odrůdě a stačí vám jen pár rostlinek. Sledovat vývoj malé rostlinky od semínka je úchvatné a dechberoucí, ale jako s každým miminkem i s malými zelenáčky vás čeká spousta práce a piplání. „Když se do toho pustíte, nezapomeňte jim dopřát spršku probiotik pro rostliny. Probiotika potlačují patogeny v půdě a přispívají k lepšímu zakořenění i kondici malých sazeniček,“ dodává zahradnice Ing. Michala Brabcová. Do pěstování se rády zapojí i děti. Můžete jim přidělit vlastní rostlinky, sadbovače i místo na záhonu a provést je jejich pěstitelskými pokusy, nebo jim svěřte třeba jen rosení a pozorujte s nimi, jak se budoucí rajče nebo paprika probouzí k životu.
Při vysazování zeleniny na záhony se vyplatí dbát některých zákonitostí, které vám zajistí vyšší a kvalitnější úrodu. Některá sousedství totiž rostlinám nesvědčí. Například rajčata raději nesázíme vedle brambor, protože si mohou vzájemně předat choroby, nejčastěji plíseň bramborovou. Pokud naopak rajčata doplníte bazalkou nebo okurky koprem, budou spokojeně vzkvétat. Stejně tak spolu dobře vycházejí jahody a česnek, jeden druhému dokonce odpuzují škůdce.
Na rodinné zahradě oceníte vyvýšené záhony, které vám pes ani děti nepošlapou a jinak neznehodnotí. Vyvýšený záhon ochrání drahocennou úrodu i před krtky, hraboši nebo slimáky. Má navíc spoustu dalších výhod. Tak především nejste závislí na půdě, kterou máte na zahradě – můžete si vytvořit mnohem kvalitnější zeminu. Samozřejmě i s pomocí organického hnojiva a probiotik. Vyvýšené záhony mají také nižší potřebu zálivky a při práci vás nebudou bolet záda. Plodiny v nich navíc rostou rychleji. A když použijete pěkné dřevo, mohou složit i jako okrasa. Když chcete ušetřit, můžete je vyrobit levně třeba z palet.
Keře k ozobávání
Jahody, maliny, rybíz – utržené přímo z keře chutnají nejlépe a děti je milují. Vyhraďte si proto místo pro drobné bobule. Stačí pár rybízů, angreštů, ostružiník nebo maliník a o přísadu do kaše či na pohár máte postaráno celé léto. Ideálně vysaďte různé odrůdy od raných po pozdní, z maliníků pořiďte ty jednouplodící i stáleplodící. „Kromě běžných jahod mrkněte i na stále oblíbenější měsíční jahody. Chuťově se blíží těm lesním, dají se snadno vypěstovat ze semínek a plodit vám budou až do podzimu,“ doporučuje zahradnice. Můžete jimi olemovat záhony nebo je rozmístit kolem posezení či dětských prvků – při čtení nebo hře bude stačit jen natáhnout ruku pro sladkou jahůdku.
A co děti, mají si kde hrát?
Aby děti na zahradu chodily rády, potřebují, aby jim nabídla možnost hry a zážitků. Na zeleném pažitu lemovaném hradbou tújí je nejspíš velké dobrodružství nečeká. Co jim tedy dopřát? Milovaným i proklínaným prvkem je trampolína. Pokud po ní vaše děti touží, zapusťte ji do země, tak aby vstup byl na úrovni terénu. Je to bezpečnější i estetičtější. Pro zakrytí trampolíny se poohlédněte po keřích či vyšších trvalkách. Děti samozřejmě nadchne i ta nejjednodušší houpačka, tu později také snadno demontujete. Zaujmout můžou nejrůznější hrazdy či zavěšená lana, vděčné jsou houpací sítě. Malé obyvatele domu potěší třeba i řada špalků různých výšek, zabudovaná pevně v zemi. Obvyklé pískoviště zpestří přívod vody – systém koryt, trubek a mlýnků umožní výstavbu nejrůznějších vodních drah a přehrad. Děti si však vystačí i s prostou hadicí a kbelíkem. V přírodně laděných zahradách si oblibu získávají nejrůznější tunely a domečky z živého vrbového proutí – navíc pokud pruty zapícháte pupeny vzhůru, celkem snadno zakoření a stavba se zazelená. Děti budou samozřejmě milovat i domek na stromě. A pokud máte na zahradě svah, využijte ho. Taková dlouhá nerezová točitá skluzavka a/nebo kuličková dráha děti nadchne. Samozřejmě děti milují vyhřívaný bazén, ale je třeba ho zakrýt – nehody bývají časté a mohou být i fatální. Estetičtější bude samozřejmě zapuštěný bazén z přírodních materiálů a v přirozené barvě. Ale počítejte s větší investicí, která se klidně blíží k milionu.
Květiny pro nás i hmyz
Vysaďte si trvalkové záhony a nezapomeňte ani na hmyzí hotel. Pohostinnost se vám vrátí – užitečný hmyz likviduje škůdce a opyluje rostliny. Hotel vám umožní brouky a včelky s dětmi pozorovat a v neposlední řadě tvoří na zahradě estetický prvek. Rozkvetlé záhony nadchnou vaše bezobratlé nájemníky i vás. Na bylinné patro se v zahradách často zapomíná, ačkoli trvalkové záhony nejsou na údržbu nijak náročné a jejich barevná a voňavá krása přináší spoustu radosti. A právě tu v zahradě nejčastěji hledáme.
Přírodní péče
K péči o zahradu, kde žije rodina (a nejen tam), se vyplatí vybírat převážně přírodní prostředky. Chemické látky obsažené v pesticidech, herbicidech či třeba umělých hnojivech snadno ohrozí děti i domácí mazlíčky a rozhodně neprospívají vaší rozmazlované půdě. Aby byla půda plná života, dokázala vám dát šťavnatou úrodu, dobře zadržela vodu a vydržela i pro další generace, potřebuje správnou péči. K té patří přikrmování hnojem či kompostem a také obohacování probiotiky, která jsou v současnosti velkým trendem. Probiotika pro rostliny totiž dokážou zlepšit strukturu půdy i její schopnost zadržet vodu, rostliny díky nim lépe zakoření, získají více živin, lépe porostou a bohatěji pokvetou. Výsledkem bude zdravá půda a velká úroda.
Zdroj: www.weiki.bio
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie
Články Zahrada
- Rostliny na některých místech Moravy jsou stále aktivní (video)
- Zelené světy: Hortenzie pěstované v nádobách si u Čechů získávají stále větší oblibu (audio)
- Zahrádkářské tipy: Co bude výsadba vánočního stromku z kontejneru znamenat pro naši zahradu? (audio)
- Sklízíte poškozené brambory, mrkev nebo řepu? Povíme, se kterými škůdci se dělíte o úrodu (Zahrádkářské tipy) (audio)
- Z řepkového pole vytvořili udržitelnou zahradu: Inspirujte se příběhem Zahrady Panorama
- Mají papriky ještě šanci dozrát? Mají, musíte jim ale trochu pomoci (Radioporadna) (audio)