Čas levandule se blíží, inspirace na co se dá využít a jaké má účinky je zde
Levandule (Lavandula) je rod rostlin patřící do čeledi hluchvkovité (Lamiaceae). Obsahuje okolo 40 druhů (včetně kříženců). Jsou to obvykle polokeře, někdy jen vytrvalé byliny a kvetou fialovým, bílým nebo růžovým květem. Rod je znám především pro svou nezaměnitelnou vůni. Bývají často pěstovány v kultuře, v českých podmínkách se nejčastěji pěstuje druh levandule úzkolistá, známá též jako levandule lékařská (Lavandula angustifolia).
Některé druhy se používají jako okrasné rosliny, přičemž v prodeji je cela řada kultivarů a kříženců. Uplatní se například při výsadbě ve skupinách, kdy vytvářejí krásný kvetoucí koberec. Silice, zvaná levandulový olej, obsahuje více než 100 různých chemických komponentů, především terpenů. Užívá se v lékařství, kosmetice a aromaterapii; má protizánětlivé, antiseptické a repelentní účinky. Široké využití má druh v gastronomii jako koření, na výrobu sirupů či jako pot-pourri. Jde také o medonosné rostliny.
Levandule je rostlina, které velmi dobře snáší sucho a nejlépe se jí daří v lehkých hlinitopísčitých, písčitých nebo štěrkovitých, dobře odvodněných půdách. Vyžadují plně osluněné stanoviště s dobrou cirkulací vzduchu. Prospívají i bez přihnojování, při velké vlhkosti či přemokření mohou trpět uhníváním kořenů.
Sušená levandule - Odpuzuje v šatně moli, a jinou havěť
Sušená do koupele nebo do polštářku - Uklidňuje a uspává
Levandulová aviváž:
- Do sklenice dejte celé stonky s kvítky, trochu porozlamujte a zalijte jablečným octem. Nechte 3 týdny louhovat a pak sceďte. Poté stačí nalít kalíšek do pračky.
Levandulová tinktura:
nasbíráme 75 gramů levandulového květu, prsty podélně se stonkem květy strhneme do ruky. Pokud nám v ruce zůstanou konečky stonků květů, nevadí to. Květy levandule dáme na čisté prkýnko, nasekáme co nejvíce nadrobno keramickým nožem nebo vložíme do sklenice a koncem vařečky rozdrtíme. Vložíme do uzavíratelné čisté lahve, nalijeme čistou vodku min. 40 % a necháme ve stínu 3 týdny či více stát (nevadí ani když se bude macerát dělat několik měsíců, nic se tím nepokazí). Občas protřepeme. Pak scedíme a aplikujeme jako lék dle potřeby. Dávkování je 1 kapka na 1 kilogram tělesné hmotnosti za den a to rozděleno do 3 dávek. Tzn. pokud někdo váží 60 kg, dá si 3x denně 20 kapek.
Účinky:
- neklid, nervozita, duševní napětí, zvýšení odolnosti proti stresu
- podpora trávení - podpora vylučování žluči ze žlučníku (prevence žlučníkových kamenů a žlučníkového bláta)
- slinivka břišní - podpora funkce
- uvolnění křečí svalů trávicího traktu
- antibateriální účinek
- silný antimykotický účinek (kvasinky, plísně)
- zlepšení soustředění - napomáhá přímosti myšlení a konání
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie
Články Zahrada
- Sklízíte poškozené brambory, mrkev nebo řepu? Povíme, se kterými škůdci se dělíte o úrodu (Zahrádkářské tipy) (audio)
- Z řepkového pole vytvořili udržitelnou zahradu: Inspirujte se příběhem Zahrady Panorama
- Mají papriky ještě šanci dozrát? Mají, musíte jim ale trochu pomoci (Radioporadna) (audio)
- Špenát a polníček v zimě pomohou záhonům a zjara zpestří náš jídelníček (audio)
- Bezpečnost dětí a domácích mazlíčků: Jak se vyhnout nástrahám na zahradě
- Vysoká tráva snižuje teplotu povrchu až o 12 stupňů