Refinancování hypotéky ve třech krocích
Čechům se letos výrazně prodraží refinancování nebo také refixace stávající hypotéky. Například oproti roku 2017 vzrostly úrokové sazby hypoték až na trojnásobek. Každý, komu v letošním roce končí sjednaná fixace hypotéky, by měl nejdříve zvážit, zda se mu vyplatí možnost refinancování. Jak refinancování zvládnout a ušetřit na splátkách?
Od začátku letošního roku stihla Česká národní banka zvýšit základní úrokové sazby hned čtyřikrát. Zatímco ještě v lednu byla dvoutýdenní repo sazba na úrovni 3,75 procenta, v polovině roku již dosahovala na rovných 7 procent. Důvodem rychlého navyšování sazeb je snaha centrální banky zbrzdit rostoucí inflaci. „Změny úrokových sazeb vyhlašovaných Českou národní bankou se velmi rychle promítají i do úročení hypoték. Pokud jste si například před pěti lety sjednali hypoteční úvěr se sazbou těsně nad hranicí dvou procent, nyní vám banky nabídnou v lepším případě sazbu blížící se k šesti procentům. V současné době musí majitelé hypoték počítat s tím, že měsíční splátka bude výrazně vyšší než v minulosti,“ uvádí k aktuální situaci na trhu Veronika Hegrová z fintech startupu hyponamíru.
Na nic nečekejte
Šance na brzký pokles úrokových sazeb hypoték je za současných podmínek mizivá. Centrální banka bude i nadále dělat vše pro zbrzdění inflace a k případnému snižování vyhlašovaných sazeb bude přistupovat jen velmi opatrně. „Největší hrozbou pro nadcházející období, která by mohla přinést další vlnu zdražování v Česku, jsou rostoucí ceny energií. Pokud vám tedy letos končí sjednaná doba fixace, začněte vyjednávat s bankami co nejdříve,“ doporučuje Veronika Hegrová.
Důkladná analýza trhu je nutností
Při hledání nejvýhodnější úrokové sazby na další fixační období se vyplatí nespoléhat pouze na nabídku vaší stávající banky. I když jsou nyní sazby hypoték vysoké, stále lze při refinancování ušetřit. K nalezení nejvýhodnější hypotéky je proto vždy nutné provést důkladnou analýzu trhu. Tuto práci se vyplatí přenechat odborníkovi. Ušetříte si tím spoustu času a navíc se vyhnete zbytečným chybám. „Srovnání možností není jen o úrokové sazbě, ta může být něčím podmíněna, což nemusí být na první pohled zřejmé. Zkušený specialista na hypotéky porovnává nabízené možnosti komplexně a dokáže také vyhodnotit výhodnost případného refinancování,“ doplňuje Veronika Hegrová.
Volte kratší fixaci
V době, kdy byly úrokové sazby hypoték velmi nízko, rostla obliba delších fixací. Nyní jsou sazby na vrcholu a každé procento je na splátce hypotéky znát. „V současné době se jeví jako nejvhodnější pětiletá fixace. Je to horizont, od kterého se očekává návrat úrokových sazeb do pásma mezi 3 a 4 procenty,“ doporučuje Veronika Hegrová.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat
- Vlastní bydlení? Pro většinu Pražanů nedostupné, nájmy nabízejí cenově výhodnější alternativu