Domácnostem rychle rostou pravidelné výdaje, na rozdíl od příjmů

Současná ekonomická situace a její očekávaný vývoj je pro velkou část lidí stále nepříjemnější. Rostou ceny energií, pohonných hmot, nájmů, hypoték, potravin i dalších základních potřeb. Stále více Čechů pociťuje obavy, zda a jak budou schopni platit své rodinné výdaje. Index finanční situace domácností, který dlouhodobě sleduje STEM ve spolupráci s KPMG, klesl v květnu na nejnižší hodnotu za posledních osm let. Dokonce až 50 % Čechů pociťuje, že finanční situace jejich domácnosti je horší než před rokem.

Dramatický růst nákladů

Domácnosti nejvíce zatěžuje růst nákladů na bydlení, energie a potraviny. Stovkám tisíc rodin se zdražuje bydlení, rostou nájmy i ceny hypotečních úvěrů. „Rostou také náklady na hypotéky, které banky v červenci 2022 nabízejí v průměru s úrokem 6,24 % oproti průměrné sazbě 2,23 % v červenci 2021. Splátky se kvůli tomu po skončení fixace, která v letošním roce končí až 50 tisícům lidí, navýší s rostoucími úrokovými sazbami o další tisíce,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif a dodává: „Těm, kteří bydlí v nájemním bydlení a skončí jim období se smluvně dohodnutou výší nájemného, bude s největší pravděpodobností majitel bytu nájemné také zvyšovat.“

Na české domácnosti dopadají stále více rostoucí ceny energií a mnoha z nich již činí zvýšené náklady problémy. Záleží, jak má která domácnost ceny zafixované, ale do konce roku zvyšování cen zasáhne téměř všechny. Bude to znamenat výdaje až o desítky tisíc ročně vyšší. Češi současně čelí zdražováním pohonných hmot nebo potravin. Podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem byla v lednu 2021 cena Naturalu 95 28 / litr, na konci roku pak již okolo 37 / litr. Nyní cena Naturalu 95 vzrostla až k 50 za litr. Ceny všech paliv rostou navzdory opatření, která vláda přijala kvůli jejich zdražování a domácnosti platí měsíčně o tisíce korun více.

Reálný růst příjmů se nekoná

Růst příjmů většiny lidí v lepším případě kopíruje inflaci. Celková průměrná mzda se v České republice podle platového portálu Platy.cz v porovnání let 2019 a 2021 zvýšila o 11,8 %, v současnosti to dle dostupných informací je podobné. Jenom pár šťastlivců má to štěstí, že dostane přidáno ve větší míře, než je výše inflace. Mnoho zaměstnavatelů je současnou ekonomickou krizí postiženo také, výrazně jim rostou ceny vstupů a další náklady, mnozí očekávají pokles prodejů díky menší kupní síle, a proto nemají prostor pro výraznější navyšování mezd.

Podle zmíněných údajů STEM má 50 % Čechů za to, že finanční situace jejich domácnosti je horší než před rokem. Skepse je mezi lidmi patrná také ve vztahu k budoucnosti. Mírné nebo prudší zhoršení očekává polovina domácností a pouze 14 % odhaduje, že se jejich situace za rok zlepší.

„Vidíme, že již v současné situaci a dále ve druhé polovině roku a v příštím dojde k rozevírání nůžek, nesouladu příjmů a výdajů stále více domácností. To znamená pro stále více Čechů zejména s nižšími, ale i průměrnými příjmy ekonomickou past, ze které se budou špatně dostávat,“ říká Martin Steiner z BNP Paribas Cardif a dodává: „V této situaci se ještě více vyplatí uvažovat nejenom o pojištění schopnosti splácet hypotéky a další úvěry, ale také o pojištění pravidelných výdajů, jako jsou například náklady za energie. Pokud vypadne v rodině příjem, například kvůli ztrátě zaměstnání či zdravotním důvodům, mohou tato pojistná plnění zachránit rodinný rozpočet nebo mu alespoň významně ulevit.“

Domácnostem rychle rostou pravidelné výdaje, na rozdíl od příjmů


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Bydlení rubrika