Nejistota okolo úsporného tarifu

Research, 3.8.2022

Hlavním tématem mimo zítřejší zasedání ČNB je nyní v ČR podoba úsporného tarifu na energie. Včera nejdřív přinesly Hospodářské noviny informaci, že vláda letos plánuje vydat v rámci úsporného tarifu jen 10 mld a ty by měly jít jen na elektřinu. Na domácnost by to dělalo asi dva tisíce. To ale zvedlo vlnu nesouhlasných reakcí (docela zaslouženě), takže později odpoledne to v médiích ministr financí dementoval s tím, že program bude letos zahrnovat i plyn.

Úsporný tarif by měl platit od října 2022 po dobu dvanácti měsíců a mělo by na něj jít celkem 66 mld. Na jeho konkrétní podobě se ale vláda ještě dohodne.

Celková podoba tarifu bude ale důležitá i z jiného důvodu, a tou bude jeho vliv na vývoj inflace. Ta by měla na podzim ještě dále stoupnout, právě především kvůli cenám energiíTím, že o podobě úsporného tarifu se stále jedná, tak je složité hodnotit jeho dopad do inflace. Intuitivně bych ale čekal, že ČSÚ bude vliv tarifu promítat do vývoje spotřebitelské inflace, a nedá se tak vyloučit, že další růst inflace již nemusí být tak výrazný.

Jiří Polanský, analytik České spořitelny 

 

Podívejte se také: 
Nejasnosti kolem úsporného tarifu. Proč se o něm nedozvídá veřejnost nejdříve od politiků? 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie