Stavebnictví zpomaluje, bytová výstavba propadá
Pomalý růst českého stavebnictví se v červnu zastavil. Stavební produkce sice podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červnu meziročně nepatrně vzrostla o 0,8 procenta, v porovnání s předchozím květnem však klesla o 0,7 procenta. Zásadně se propadla bytová výstavba, ČSÚ letos v červnu evidoval meziročně o 31,6 procenta zahájených bytů méně. Za celé letošní první pololetí stavebnictví ve srovnání s loňským prvním pololetím vzrostlo o 5,4 procenta. Tento meziroční nárůst byl ale dán hlavně velmi nízkou srovnávací základnou, protože stavebnictví loni zásadně ochromila koronavirová pandemie. Úroveň výstavby stále zůstává hluboko před pandemickým propadem.
Firmy v rámci celé ČR v červnu zahájily stavbu 3018 bytů, což je meziročně o 31,6 procenta méně. Počet dokončených bytů naopak mírně vzrostl, konkrétně o 4,7 procenta na 2368 bytů. Zásluhu na tom mají bytové domy, naopak dokončování rodinných domů začalo podle ČSÚ kvůli rostoucím cenám materiálu a nedostatku stavebních kapacit váznout.
Nejvíce nových bytů se začalo už tradičně stavět ve Středočeském kraji, firmy jich tu od začátku roku zahájily celkem 3516. Zajímavostí je, že Jihomoravský kraj už v bytové výstavbě dotáhl dříve naprosto dominantní Prahu. Na jižní Moravě se letos v rámci nové výstavby začalo stavět celkem 2693 nových bytů, což je naprosto stejně jako v hlavním městě. V jihomoravském kraji se v poslední době výrazně rozjela výstavba bytových domů, která se pomalu blíží polovičnímu podílu na celkové bytové výstavbě v kraji. Výstavba bytových domů byla vždy doménou Prahy, v ostatních krajích se staví hlavně rodinné domy. Rostoucí ceny stavebních prací i materiálů a stále méně dostupné hypotéky nejspíš i tento zvyk mění. Jestli jde o změnu dlouhodobého trendu, uvidíme až v dalších měsících. Zatím jde spíš jen o zajímavou anomálii.
Jisté je, že současná situace výrazně zhoršuje dostupnost vlastního bydlení nejen v hlavním městě, ale na celém území ČR. Výstavba bytových domů je jednou z cest, jak bydlení zlevnit. V přepočtu na metr čtvereční totiž stavba bytového domu vyjde levněji, než je tomu u rodinného domu. Výrazně nižší jsou i následné provozní výdaje, což v tuhle dobu, kdy nevídaně rostou ceny energií, řeší snad každá domácnost.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %