Vyvarujte se chybám při žehlení a ušetříte čas i nervy
Leží vám doma přeplněný koš s prádlem a vám se do jeho žehlení zrovna dvakrát nechce? Jedno je jisté – samo to oblečení nezmizí! Naštěstí pro vás máme pár rad a tipů, díky kterým si ušetříte nejenom čas, ale i nervy. Přestaňte prokrastinovat a pusťte se do toho. Slibujeme, že vám budou komínky mizet pod rukama.
Stále větší hromada
Když se vrátíte unavené z práce, žehlení hromady prádla se v tu chvíli nejspíš nejeví jako nejatraktivnější program. Je ovšem dobré myslet na to, že když se začne komínek zvětšovat, prádlo se automaticky mnohem víc mačká a vy tím pádem strávíte u prkna více času. Zkuste si to předem naplánovat o něco pravidelněji, třeba jednou týdně. Budete to mít vmžiku hotové a nebude vás nevzhledná kupička tolik stresovat.
Multifunkční prkno
Jestli je něco skutečně důležité, pak je to správný výběr žehlicího prkna. Špatná volba totiž může způsobovat například bolest zad, krku nebo i zápěstí. Snažte se zvolit takové, které si můžete co nejvíce přizpůsobit vašim potřebám. „Kvalitní prkno umí dnes téměř cokoliv. Potah s funkcí odrážení páry a tepla umožňuje žehlit prádlo najednou místo z obou stran. Kdo používá parní generátory, měl by si vybírat prkno s dostatečnou odkládací plochou. Dále by váš pomocník měl mít rozhodně nastavitelnou výšku. Spoustu práce usnadní i integrovaná zásuvka a držák kabelu, díky kterému se vám nebude plést při žehlení. Především maminky určitě ocení i dětskou pojistku zabraňující náhodnému složení,“ říká Lucie Parmová.
Na praní záleží
I přesto, že se bavíme o žehlení, vše už začíná u praní! Pokud máte dostatek prostoru pro sušení, vyperte prádlo na menší otáčky – nejenomže se oblečení nebude zbytečně ničit, navíc se nebude ani tolik mačkat, což právě u žehlení určitě oceníte. Zmačkaným kusům se můžete vyhnout i díky správnému věšení, při kterém se hodí mít sušák s teleskopickými dráty. Je vhodný především pro sušení velkých kusů jako jsou ubrusy nebo povlečení, kdy je nemusíte přehýbat, ale rozprostřete je po celé délce.
Ne nadarmo doporučují výrobci oblečení obracet prádlo naruby před tím, než ho vložíte do pračky. Nejenomže zabráníte vyblednutí barvy, ale svoji službu to splní i během žehlení. Na spoustě materiálů se totiž mohou kvůli vysoké teplotě tvořit lesklé plochy. Otočením tak předejdete jejich vzniku a vaše oblečení zůstane po delší dobu jako nové.
Ještě, než se do nevyžehleného prádla pustíte, připravte si skleničku s teplou vodou, kterou lehce naneste na jednotlivé kusy. Voda je totiž dobrá na pomačkané oblečení – vsakuje se do látky rovnoměrně a zvlhčená textilie se posléze snadněji žehlí. Další možností je sundat prádlo ze šňůry ještě trochu vlhké, nebudete muset používat vodu a zároveň si žehlení urychlíte.
Taky se těšíte až vyžehlené komínky uklidíte do skříně a budete mít blažený pocit po dobře odvedené práci? Ještě chvilku ale vydržte! Prádlo nechte zhruba hodinu vychladnout. Ve skříni by se mohlo znovu zmačkat nebo ještě hůř – zplesnivět. Expertka na úklid Marie Kondo radí, že je lepší skládat oblečení za sebe. „Skládání oblečení je efektivnější za sebe, nikoliv na sebe. Budete mít potom větší přehled o vašem šatníku. Do skříně se vám toho navíc vejde o dost víc.“
Starejte se o svoji žehličku
Nezapomínejte, že základem žehlení je dobrá a funkční žehlička. A i o ni je potřeba se čas od času postarat. Pokud vás trápí například roztavená textilie na desce, vyzkoušejte tavnou tyčinku, která se přejížděním postupně rozpustí a nabalí na sebe zbytky vláken. Zvolit můžete i o něco jednodušší variantu, a tou je ocet. Stačí položit ručník na desku a na něj namočený hadr v octu. Rozpálenou žehličkou pak přejíždějte přes octový hadřík a uvolňující se nečistoty otírejte o hranu žehlicího prkna přikrytou ručníkem. Žehlička bude krásně čistá a plně funkční.
Nestíháte? Nevadí
Řešení se najde i pro ty, kteří zrovna nestíhají a na žehlení čas nemají. Tím samozřejmě nemyslíme, abyste vyšli z domu v pomačkané košili nebo kalhotách. Oblečení, které si chcete vzít právě na sebe, ale můžete vyžehlit až těsně před odchodem. Zabere Vám to pouhou chviličku!
Pokud nezvolíte poslední variantu, kdy nestíháte, snažte si to vždy udělat příjemné. Pusťte si váš oblíbený film, hudbu nebo třeba podcast. Spojení příjemného s užitečným vždy utíká rychleji.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Radioporadna: Bezpečné otužování. Jděte pěkně postupně krok za krokem, začít můžete odolností u studené sprchy (audio)
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- Online Plus: Je potřeba na internetu ověřovat věk? (audio)
- Zahrádkářské tipy: Někdo mu říká amarylis, ale je to hvězdník (audio)
- Vánoce v zoo: Štědrý den za korunu i soutěž
- Když Ježíšek potřebuje dodávku: jak na vánoční dárky, které kurýr nezvládne