Ceny elektřiny a plynu nadále atakují astronomické úrovně. Jak ven z energetické apokalypsy?
Ceny na energetických burzách nadále atakují astronomické úrovně. Zatímco evropský plyn včera pokořil 300 EUR/MWh, elektřina se obchoduje nad hranicí 600 EUR/MWh. Jen pro porovnání a dokreslení toho, jak vážná je aktuální situace – průměrná cena plynu byla v minulé dekádě pod 20 EUR/MWh, v případě elektřiny okolo 40 EUR/MWh.
Více: Cena plynu 2014 - 2020, cena plynu v dodávkách Gazprom.
Pokud by se měl energetický šok plně propsat do koncových cen pro odběratele, do existenčních problémů by se dostaly nejen domácnosti, ale také podstatná část energeticky náročného průmyslu.
Dosavadní opatření české vlády mají za cíl kompenzovat vyšší náklady na energie domácnostem a v menší míře také firmám. Příkladem je tzv. úsporný tarif, který slibuje kompenzace v rozsahu 66 mld. korun. Při současných cenách energií je však zjevné, že adekvátní pomoc by měla být řádově vyšší.
Jinými slovy, energetická krize v čase nabírá na obrátkách a pokud nevěříme v její rychlý konec, je potřeba začít se zabývat komplexnějšími návrhy, jak přenastavit celkovou energetickou koncepci.
Variant, které si lze teoreticky představit, je hned několik.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera naznačil možnost zastropování cen energií, pokud by se něm našla shoda napříč EU. Vedle administrativního zásahu do cenotvorby se objevují také návrhy na omezení trhu s elektřinou, kde by významnou roli mohl sehrát institut státního obchodníka.
A konečně poslední často skloňovanou možností je reforma trhu s emisními povolenkami, nicméně jejich cena se na současném prudkém zdražení elektřiny podílí jen z relativně malé části.
V českých podmínkách bychom mohli využít toho, že jsme čistým vývozcem elektřiny, kterou navíc vyrábíme díky jaderným elektrárnám levně. Česká vláda naznačila, že by preferovala zestátnění ČEZu, ve kterém nyní drží přibližně 70 %. Necháme-li stranou debatu o nákladech případné transakce (minimálně 200 mld. korun), ovládnutí výroby elektřiny se jeví jako zásadní, aby ČEZ mohl prodávat elektřinu za nižší než tržní cenu vzhledem k minoritním akcionářům, jejichž zájmem je maximalizace zisku. A to může být běh na dlouhou trať i ve chvíli, kdy si kritická situace na energetických trzích žádá ze strany vlády rychlé řešení…
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Dům i byt v Brně meziročně zdražil o milion. Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali
- Kvalitní tepelné čerpadlo vzduch-voda v zimě nezamrzá. Pracuje efektivně i při teplotách kolem -20 °C
- ČEZ a THMÚ ve spolupráci s Ústím nad Labem zajistí dodávky tepla pro obyvatele na další desítky let
- Konstrukce z cihel: Skrytá síla novodobých roubenek
- Průkaz energetické náročnosti budovy třídy A nám nezaručí úsporný provoz, pokud neodbouráme lidské chyby
- 47. týden na Energetické burze ČMKB - elektřina 25 kolem 2644 Kč/MWh, plyn 25 za 1300 Kč/MWh