Půjde ČR dánskou cestou? Bartoš v Kodani řešil digitalizaci i bydlení
Digitalizace, bydlení i výstavba. Tato témata řešil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš během své pracovní cesty do Dánského království. Navštívil neziskovou digitální organizaci Digital Hub Denmark i dánské ministerstvo vnitra a bydlení.
„Česká republika se může v oblastech, jako je digitalizace nebo dostupné bydlení, od Dánska v mnohém inspirovat. Jsem proto rád, že jsem mohl tyto agendy řešit s dánskými odborníky. Zajímavé byly jejich úspěchy, ale i chyby, které pak nemusíme v ČR opakovat,“ zhodnotil cestu místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Ivan Bartoš se v rámci návštěvy Digital Hub Denmark zajímal především o kritické poznatky v dlouhodobé digitalizační strategii Dánského království či o právní a technické aspekty, které umožňují místní efektivní digitální služby pro občany a firmy. E-government v Dánsku je mimořádně efektivní. Dánsko se společně s Estonskem nebo Finskem řadí mezi evropské lídry v digitalizaci. Dokládají to i výsledky výročního Indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI) Evropské komise, kde Dánsko obsadilo 2. příčku.
Se zástupkyní ředitelky agentury Mette Lindstrom Lage diskutoval Bartoš nad prioritami obou zemí v digitální transformaci i nad připravovaným projektem, který změní kompetence v řízení digitalizace státní správy v České republice zřízením Digitální informační agentury (DIA).
Se státním tajemníkem dánského ministerstva vnitra a bydlení Sophusem Garfielem probral Ivan Bartoš proces územního plánování a udělování stavebních povolení, a to zejména s ohledem na digitalizaci. Řešili také dánský přístup k dostupnému bydlení, a to nejen ve smyslu ubytování pro sociálně znevýhodněné, ale také pro širší část populace. Zaměřili se na to, jak dostupné bydlení vnímat ve vztahu k cílovým skupinám i jaké Dánsko využívá modely k jeho financování.
Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci se všemi partnery nyní pracuje nejen na potřebném zákoně o podpoře v bydlení, ale také dalších opatřeních a možnostech týkajících se investic do výstavby dostupného bydlení, které pomohou lidem ke střeše nad hlavou.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %