Nové návrhy pomoci s drahými energiemi z dílny MPO - ČR chce být v čele trochu zvláštní soutěže
Ministr průmyslu a obchodu Síkela včera oznámil, že chce v září vládě navrhnout následující:
(A) Program kompenzací pro firmy ze zpracovatelského průmyslu (náklady 25 až 28 mld Kč) v souladu s dočasným krizovým rámcem, který Evropská komise představila už na konci března (česká firemní sféra po tomto kroku volá už od té doby), Podmínkou bude, že podnik prokáže provozní ztrátu kvůli vysokým cenám energií. Já bych tuto podmínku (jakkoli zástupci firem proti ní protestují) zpřísnil tak, že podpory od státu nesmí podniku krýt celou jeho ztrátu. V takovém případě totiž podnik musí dostávat na své přežití prostředky i od svých vlastníků – a ti tak budou činit jen v případě, že vnímají byznys dané firmy jako do budoucna udržitelný.
(B) Navýšení letošní pomoci domácnostem s cenami energií s větším zaměřením na zranitelné zákazníky, Že by ministerští úředníci přece jen našli způsob, jak pomoc nasměrovat selektivně k těm neohroženějším? V tom případě by ale měli tento způsob použít i na chystaný dotovaný tarif.
(C) Založení státního obchodníka s energiemi, který by mohl pomoci s nákupem energií například pro kraje nebo nemocnice. Tento obchodník by nakoupenou energii prodával veřejným institucím se slevou. Je ovšem otázka (například), zda bude stát schopen dostatečně rychle sehnat dostatečně kvalitní tradery.
Všechny uvedené návrhy budou samozřejmě znamenat zvýšené výdaje českých veřejných rozpočtů. Česko by se tak mohlo posunout ještě blíž k čelu trochu zvláštní soutěže: o nejvyšší balík peněz na podporu firem a domácností s vysokými cenami energií.
Pozici v této soutěži měří think-tank Bruegel a Česko v ní zatím vychází nečekaně vpředu: z pohledu podílu objemu pomoci na HDP jsme čtvrtí, jak před pár dny hrdě zdůraznil předseda vlády Fiala. Čísla ovšem obsahují veškerá opatření za uplynulých 12 měsíců, takže do nich spadá mj. i zrušení DPH na energie loni v listopadu a prosinci, tedy opatření přijaté ještě minulou vládou.
A nejspíš („nejspíš“, protože metodika není moc jasná) jsou do čísel zahrnuta i opatření, která se teprve chystají – jako třeba zmíněný dotovaný tarif. Větší část s ním spojeného balíku peněz má být ovšem použita (pokud se tak vůbec stane) až příští rok. Čili Bruegel do hostiny počítá i srnce, který ještě běhá po lese.
Michal Skořepa
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat