ČEZ: Vláda zastropuje spotřebitelské ceny elektřiny na 6 Kč/KWh
Česká vláda v pondělí oznámila soubor opatření: Cenový strop na elektřinu (a zemní plyn) pro domácnosti, veřejné instituce a malé podniky na 6 Kč/KWh vč. DPH (to je cca. 200 EUR/MWh bez DPH), zemní plyn pak na 3 Kč/KWh. Regulace se projeví již v zálohách od listopadu 2022 s platností do konce roku 2023 s možným prodloužením. Ceny pro průmysl budou dojednány po vyhlášení celoevropských opatření. Objemy pro veřejné instituce budou nakupovány prostřednictvím státního obchodníka (pravděpodobně prostřednictvím povinných nákupů přímo od výrobců – to není zcela jasné). Cenový strop by měl podle MF stát maximálně 130 mld. Kč a bude financován především ze tří zdrojů:
- Z výnosů/dividend od státních podniků, tj. především ČEZ, ale i státních lesů atd.
- Windfall daně ve výši cca. 70 mld. Kč; Daň bude platná maximálně tři roky a o její výši se rozhodne až po dohodě o celoevropských opatřeních
- Výtěžek z prodeje povolenek CO2
Trh již očekává celoevropské stropování cen pro výrobce s výjimkou zemního plynu okolo 200 EUR/MWh, takže česká regulace koncových cen je zhruba v souladu s tímto předpokladem. ČEZ byl na konci června zajištěn na 91 EUR/MWh pro 93 % a 70 % objemů na rok 2022/23, tedy hluboko pod tímto limitem. Pozitivně vidíme, že stejný cenový strop bude platit i pro objemy, které má stát nakupovat přímo pro veřejné instituce, což dosud nebylo jasné. Samozřejmě by bylo žádoucí, aby státní obchodník nakupoval tyto objemy přímo na velkoobchodním trhu, když není absolutně žádný důvod, aby je povinně vykupoval přímo od výrobců. Pro rok 2023 ale alespoň výkupní cena bude reflektovat celkovou situaci v sektoru. Chystaná struktura financování cenového stropu potvrzuje naši investiční tezi, že ČEZ bude velkým plátcem dividend. Například 100% dividendový výplatný poměr (111-121 Kč dividenda na akcii, cca. 12 % dividendový výnos) by jen v roce 2023 přinesl do státního rozpočtu od ČEZu 40-45,5 mld. Kč.
Windfall daň na energie/banky/ropu a plyn nebude z legislativních důvodů zavedena dříve než v roce 2023. Do našich odhadů jsme již zahrnuli 50% daň (tj. zhruba 33 mld. Kč pouze od ČEZ) z nadprůměrných zisků. Tento odhad může být mírně pod finální schválenou hodnotou (MinFin uvažuje 61-81 %), ale předpokládáme, že v současnosti je již mnohem vyšší dopad zahrnutý v ceně akcií ČEZ. Prodej CO2 (cca 60 mil. ks ročně) za ceny vyšší o cca 30 EUR/ks/rok by mohl do státního rozpočtu přinést dalších dodatečných až 45 mld. Kč. Pouze ČEZ a povolenky CO2 by tak mohly pokrýt prakticky plnou výši předpokládaných rozpočtových nákladů. Potvrzujeme náš pozitivní pohled na akcie ČEZ, přičemž po zveřejnění detailního návrhu windfall daně a v závislosti na způsobu nuceného prodeje části objemů státu naše odhady pravděpodobně mírně upravíme.
Petr Bártek, analytik České spořitelny
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat