Jak se inflace promítá do cen komerčních realit? A co na to výnosy?
Investice do nemovitostí jsou oproti investicím do jiných druhů aktiv považovány za unikátní, protože generují dva druhy příjmů. Jednak generují tržby z pronájmů, jednak se v čase vyvíjí jejich samotná cena. Aktuálně do těchto proměnných stále významněji vstupuje vysoká inflace. Jaký vliv má na ceny komerčních realit a jejich návratnost? A v čem je současná situace jiná oproti letům 2008 a 2009?
Investice do komerčních realit v České republice dosáhly v 1. pololetí letošního roku 1,15 miliardy eur. Druhé pololetí by mělo být zhruba stejně silné, takže investice budou ke konci roku atakovat hranici 2 miliard eur, tedy obdobně jako loni nebo předloni (pokud nebereme v potaz výjimečnou transakci na českém realitním trhu, jíž byl v roce 2020 prodej rezidenčního portfolia Residomo švédské společnosti Heimstaden Bostad; tato jediná transakce tvořila téměř polovinu investičního objemu v roce 2020, a tedy významně ovlivnila statistiky).
Trh má přitom potenciál ještě většího objemu, poptávka ale naráží na nedostatek nových a kvalitních produktů na trhu. Investoři nadále vnímají český trh jako vysoce kvalitní a nejvíce stabilizovaný v rámci regionu střední a východní Evropy. Pozitivně hodnotí zdejší právní a finanční prostředí, kvalitní a dostupnou pracovní sílu a také dosahované výnosy. Ty jsou v závislosti na typu segmentu o 50-150 bazických bodů vyšší než v zemích západní Evropy.
Ceny nemovitostí dosáhly maxima, výrazně klesat ale nebudou
Pozitivní je, že se současná situace zásadně liší od finanční krize z roku 2008. Český trh od té doby vyspěl a je v dobré kondici, o čemž svědčí nízký podíl neobsazených prostor. Zároveň jsou majitelé nemovitostí dobře připraveni na různé eventuality, mají finanční rezervy a nejsou nuceni prodávat. Ceny nemovitostí proto nebudou nijak významně klesat, jako tomu bylo během předchozí krize.
Pomyslné nůžky mezi kupujícími a prodávajícími jsou rozevřené. Obě strany mají odlišnou představu o ceně. Loni byl dokončen rekordní počet transakcí, letos se více vyjednává. Majitelé nemovitostí nechtějí prodávat za nižší ceny, nic je k tomu ostatně nenutí. Mají dostatek likvidity, takže si klidně počkají na výhodnější nabídky. Ke sbližování očekávání obou stran by mohlo docházet ke konci letošního roku, naplno pak počátkem toho příštího. Kupující si naplno uvědomí, že ceny nebude atraktivnější, a trh se tak přikloní zpět na stranu prodávajících.
Celý článek najdete na https://www.investicniweb.cz/investice/nemovitosti/jak-se-inflace-promita-do-cen-komercnich-realit-co-na-vynosy
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %