Na co si dávat pozor při výběru FVE řešení?
Řada domácností i firem v současné době uvažuje o pořízení fotovoltaické elektrárny (FVE). Zájem o FVE je obrovský a potvrzují to také čísla – podle Solární asociace bylo v Česku v první polovině letošního roku instalováno 9 354 solárních elektráren, tedy takřka dvakrát tolik než za stejné období loni. Z pozice prezidentky Asociace komunitní energetiky ČR bych se ráda podělila o několik rad, kterých je dobré se při výběru FVE držet.
Vzhledem k prudkému zdražování elektřiny fotovoltaika představuje ideální řešení, jak dosáhnout částečné nezávislosti na běžných dodavatelích energií. Před jejím pořízením je však důležité mít na paměti následující:
Sázka na renomovaného prodejce se vyplatí
Doporučuji vybírat dodavatele, který na trhu působí již delší dobu. Tato rada má v současné situaci, kdy počet poskytovatelů FVE roste, větší význam než kdykoliv dříve. Přibývá totiž instalačních firem, které vám elektrárnu sice postaví, ale tím pro ně spolupráce se zákazníkem končí. Je to pochopitelné – za krátkou dobu své existence zkrátka neměly šanci ustálit si procesy a nemají například zkušenosti se servisem.
Každý zákazník si ale zaslouží, aby o něj bylo maximálně postaráno i poté, co si fotovoltaiku pořídí. Proto je dobré vybrat dodavatele, který není „pouze“ instalační firmou, ale zároveň partnerem na dlouhé roky se zázemím pro péči o klienta.
Dobrý dodavatel vám ušije FVE na míru
Potřebný výkon FVE se bude odvíjet od spotřeby elektřiny vašeho domu. Správný dodavatel vám se vším pomůže – firma a její obchodně-techničtí zástupci zjistí vaše potřeby, aktuální spotřebu i výhled do budoucna (např. zda si plánujete pořídit bazén či klimatizaci) a podle toho vám postaví FVE tzv. na míru. A nezapomeňte se jich zeptat na možnost výkupu přebytků z fotovoltaické elektrárny a bateriová úložiště.
Je totiž dobré rovněž vědět, že výkon FVE se bude v průběhu roku měnit. V létě, kdy je slunečných dnů nejvíce, bude elektrárna produkovat energie víc, na podzim a v zimě naopak méně. V zimních měsících není výkon FVE k pokrytí spotřeby elektřiny dostačující (může se pohybovat v rozmezí 20 až 35 procent proti letnímu období).
S náklady na pořízení FVE vám pomůže dotace
Pořízení FVE není malou investicí – ceny se pohybují od desítek tisíc korun v závislosti na velikosti, typu systému či nakládání s přebytky. Systém může zahrnovat i baterii pro ukládání energie.
Dobrou zprávou je, že stát budování fotovoltaických elektráren podporuje – dotační program Nová zelená úsporám pomáhá pokrýt až polovinu pořizovací ceny (v závislosti na kraji může maximální podpora dosáhnout výše 205 až 225 tisíc korun).
Podání žádosti o dotace se nemusíte obávat. Dodavatelé, kteří chtějí zákazníkovi poskytnout veškerou péči, ji vyřídí za něj a zároveň ji i smluvně garantují.
Vzhledem k rostoucím cenám energií je navíc v současné době pořízení FVE velmi výhodné, investice se vám totiž vrátí o to rychleji.
V Praze
21. 9. 2022
Patrícia
Čekanová
prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Bytové domy dobývají regiony, byty v nich vyjdou výrazně levněji než v rodinných domech
- Jak bydlí domácnosti podle výsledků sčítání lidu - struktura bytových domácností
- Jak bydlí domácnosti podle výsledků sčítání lidu - Vývoj počtu a struktury bytových domácností
- Dům i byt v Brně meziročně zdražil o milion. Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali
- Kvalitní tepelné čerpadlo vzduch-voda v zimě nezamrzá. Pracuje efektivně i při teplotách kolem -20 °C
- ČEZ a THMÚ ve spolupráci s Ústím nad Labem zajistí dodávky tepla pro obyvatele na další desítky let