Energie, potraviny, obrana – EU musí mít strategickou autonomii - Článek - Sanna Marinová
Premiérka vystoupila ve Štrasburku v rámci diskusí ze série „Toto je Evropa“ a uvedla, že Ukrajinci prokázali odvahu a vytrvalost a že musí válku vyhrát. Žádná jiná alternativa podle ní neexistuje. Je přesvědčena, že Evropané musí proto i nadále poskytovat Ukrajině pomoc a být připraveni přijmout vůči Rusku ještě přísnější sankce a vízová omezení.
Podle Marinové vedly již krátkozraké kroky Ruska k tomu, že západní aliance se sjednotila více než kdy dříve, mimo jiné poté, co Finsko a Švédsko podaly žádost o členství v NATO.
V souvislosti s nestabilní situací na trzích s energií vyzvala premiérka k přijetí krátkodobých opatření, která by vedla ke snížení cen elektřiny a k řešení turbulencí na trhu a problémů spojených s obchodováním s deriváty. Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu bude možné ukončit energetickou krizi jedině investicemi do energie z obnovitelných a bezuhlíkových zdrojů, dalších přenosových sítí a skladovacích zařízení. Jak Marinová tvrdí, investice do zelené transformace rovněž zvyšují naši autonomii. A právě proto je třeba, aby se pokročilo s implementací balíčku Fit for 55, aniž by byly sníženy jeho ambiciózní cíle.
EU prokázala svou schopnost jednat v různých krizích, prohlásila Marinová. Tyto krize zároveň odhalily zranitelná místa EU. Ta by nyní měla posílit svou strategickou autonomii, a to v oblasti energetiky, výroby obranného materiálu, potravinové soběstačnosti a technologií.
EU potřebuje dostatečný rozpočet, aby byla schopna reagovat na krize a výzvy. Uvolnění fiskálních pravidel není však podle Marinové nejlepším způsobem, jak reformovat Evropskou unii. Vyzvala také k dalšímu zlepšení hospodářského řádu EU založeného na pravidlech, aby lépe zohledňoval sociální otázky, zaměstnanost a životní prostředí.
Současná krize není pro Evropu její první a nebude ani její poslední, prohlásila premiérka a vyzvala Unii, aby nepodlehla ruskému vydírání, zůstala jednotná a věrná svým hodnotám, jako jsou právní stát, demokracie a lidská práva.
Reakce poslanců EP
Poslanci EP uvítali rozhodnutí Finska podat žádost o členství v NATO a zajímali se o jeho představy týkající se rozvoje evropských energetických trhů a sítí. Vyzvali k tomu, aby evropská jednota zůstala neochvějná i v případě vydírání prostřednictvím energií, a požadovali reformu trhu s energií.
Někteří řečníci zdůraznili, jak velký význam má v boji proti Putinově taktice zabezpečení potravin. Poslanci EP se rovněž zmínili o výhodách, které společný evropský trh přináší zemím EU, a vyjádřili politování nad překážkami, s nimiž se i nadále potýkají ženy ve vedoucích pozicích, jako je premiérka Sanna Marinová.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Bytové domy dobývají regiony, byty v nich vyjdou výrazně levněji než v rodinných domech
- Jak bydlí domácnosti podle výsledků sčítání lidu - struktura bytových domácností
- Jak bydlí domácnosti podle výsledků sčítání lidu - Vývoj počtu a struktury bytových domácností
- Dům i byt v Brně meziročně zdražil o milion. Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali
- Kvalitní tepelné čerpadlo vzduch-voda v zimě nezamrzá. Pracuje efektivně i při teplotách kolem -20 °C
- ČEZ a THMÚ ve spolupráci s Ústím nad Labem zajistí dodávky tepla pro obyvatele na další desítky let