Průzkum: Češi nejsou připraveni na zimu, energetická opatření zavedla pouze čtvrtina

Výrazné zdražování energií, inflace i blížící se zima nutí Čechy přemýšlet, jak ušetřit za své výdaje. Ačkoliv téměř 80 % obyvatel bydlí ve vlastních bytech či domech [1] , investice do zateplení či větší rekonstrukce nepřipadají pro řadu z nich v úvahu.

Průzkum veřejnosti [2] ukázal, že 74 % českých domácností ještě nezavedlo žádná úsporná opatření a třetina z nich to zatím ani neplánuje. Přitom existuje celá řada jednoduchých řešení, která ochrání vaše peněženky před přemrštěnými účty za elektřinu i velkou prvotní investicí.

Drobné snížení teploty, velká úleva pro peněženku

Pokud v celém domě či bytě snížíte teplotu o pouhý 1 stupeň Celsia, lze ušetřit v průměru 6 až 7 % výdajů za energie. Přitom se nemusí každá místnost vytápět stejně. Například v obývacích pokojích podle průzkumu většina Čechů preferuje 22 °C, ještě akceptovatelných 20 stupňů však už ušetří nemalé částky. Podobně i v ložnicích, které mívají běžně nižší teplotu pro lepší spánek, lze ubrat z preferované 20°C teploty.

V Česku velmi rozšířené několikastupňové radiátorové ventily však neumožňují nastavovat přesnou teplotu. Instalace inteligentní termostatické hlavice však není náročná a zabere přibližně 10 minut. Pomocí mobilní či webové aplikace si zvolíte vhodnou teplotu pro každou místnost. Kromě toho systém analyzuje podmínky v místnosti a nabídne vhodné řešení na míru, které bude vyhovovat vašemu životnímu stylu.

Příklad: Pětičlenná rodina odjela na prodloužený víkend na chalupu. Syn si po cestě vzpomněl, že nechal zapnuté topení ve svém pokojíčku. Díky nainstalovanému termostatu Netatmo a aplikaci v telefonu však mohou rodiče ovládat topení v jednotlivých místnostech i na dálku. Nemusí se proto vracet domů ve stresu z obrovských účtů za vytápění prázdného domu.

Během den stáhněte radiátory, nevypínejte je však úplně

K významným únikům energií často dochází během dne, kdy je dům prázdný. Doporučujeme však nevypínat radiátory úplně. Následné vytopení prochladlého domu vás totiž bude stát mnohem více než nízká udržovací teplota. Na přesnější řízení a regulaci spotřeby energie se doporučuje užívat programovatelné nebo inteligentní termostaty. Úspory za spotřebu v prvním roce používání vám mohou pokrýt počáteční investici. Mezi Čechy se jedná o nejčastěji využívanou pomůcku pro kontrolu prostředí v interiérech.

Pokročilejší modely zvládnou navíc vytvářet plán vytápění přesně na míru členům domácnosti. Udržuje nízkou teplotu během dne, kdy není nikdo doma či ji během noci, aby se lépe spalo. S ovládáním pomůže například inteligentní termostat Netatmo, který můžete ovládat pomocí mobilního i webového rozhraní. Na základě informací o vašem životním stylu vám vydefinuje individuální vytápěcí režim.

Příklad: Rodina se nakonec rozhodla kvůli špatnému počasí vrátit domů o den dříve. Aby se prochladlé děti nevracely do studeného domu, rodiče mohou s předstihem spustit topení pomocí aplikace.

Jedno nastavení na celou zimu nestačí

Počasí se během zimních (i podzimních) měsíců často mění, rozdíly v teplotách se mohou lišit i o 20 °C. Pokud venku mrzne, topný systém bude muset pracovat mnohem intenzivněji a spotřebovávat více energie. Pokud je naopak teplota mírnější nebo venku navzdory chladu intenzivně svítí, místnosti se vyhřejí mnohem rychleji. Inteligentní termostatické hlavice Netatmo upravují vytápění podle počasí a tepelných vlastností domů. Detekují však také otevřená okna. V tu chvíli vypínají topení, aby nedocházelo k dalšímu plýtvání.

Mějte jasný přehled o vaší spotřebě

Výdaje na bydlení tvoří průměrně čtvrtinu účtů českých domácností [3] , velká část putuje právě na energie. S jednotně nastavenými zálohami může být náročně průběžně sledovat spotřebu. To často vede v nemilým překvapením na konci zúčtovacího období. V aplikaci Netatmo lze kdykoli nahlédnout do historie spotřeby elektrické energie radiátorů v jednotlivých místnostech a v případě potřeby ji využít k úpravám.



[1] Eurostat: https://ec.europa.eu/eurostat/cache/digpub/housing/bloc-1a.html?lang=en

[2] Průzkum veřejnosti zadaný společností Netatmo realizovala agentura Ipsos. Sběr dat probíhal prostřednictvím online dotazníku (CASI) a zúčastnilo se jej 1050 respondentů ve věků 18-65 let.

[3] ČSÚ: https://www.czso.cz/csu/czso/spotrebni-vydaje-domacnosti-2021



 




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Bydlení rubrika