České stavebnictví pokračuje v propadu, v září kleslo o 3,7 procenta. Zahájených bytů je stále méně
České stavebnictví ani v září neotočilo klesající trend a i v devátém měsíci letošního roku kleslo. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební produkce v září meziročně klesla o 3,7 procenta. Stavební úřady v září vydaly meziročně o 9,9 procenta stavebních povolení méně. Výrazně propadla i bytová výstavba, ČSÚ eviduje 2510 zahájených bytů, což představuje meziroční pokles o 43,4 procenta. Naopak počet dokončených bytů v září meziročně vzrostl o 48,5 procenta.
České stavebnictví stále drtí extrémně vysoké ceny stavebních prací a materiálů. Mnoho velkých firem odstupuje od veřejných zakázek vysoutěžených v minulosti, protože se jim více vyplatí zaplatit smluvní pokutu, než dodržet dříve nasmlouvané ceny. Ty jsou totiž v současné době nereálné a pro firmy by znamenaly velkou ztrátu.
Zásadně se propadá také bytová výstavba, v celém Česku se v devátém měsíci letošního roku začalo stavět takřka o polovinu bytů méně než loni. Není to nic překvapivého, poptávka totiž výrazně propadla. Prodeje nových bytů v Praze jsou letos podle údajů Ekospolu nejnižší za posledních 15 let a podobná situace panuje i v ostatních regionech. Hlavní důvod je zdražování hypoték a jejich faktická nedostupnost i pro většinu představitelů střední třídy.
Například v Praze se v září začalo stavět jen pouhých 62 nových bytů, což je zoufale málo. V podstatě to znamená jeden malý rezidenční projekt. Od začátku roku se tak v hlavním městě začalo v rámci nové výstavby stavět jen 3753 nových bytů. Reálně to bude ještě méně, protože ČSÚ jako zahájené eviduje byty v takových projektech, které v daném měsíci získaly stavební povolení. Neznamená to ale, že se začaly stavět i ve skutečnosti. Na konci roku se podobným tempem dostaneme na pětitisícovou hranici, což je stále jen polovina potřebného množství.
Nejvíce nových bytů se letos staví ve Středočeském kraji, kde jich ČSÚ v rámci nové výstavby od začátku roku do konce září eviduje 5062. Těsně za Prahu se na třetím místě usídlil Jihomoravský kraj s 3732 zahájenými byty. Naopak poslední zůstává Karlovarský kraj, kde se zahájilo jen 586 nových bytů.
Aktuální statistika ukazuje, že krize českého stavebnictví jen tak nekončí. Sektor stále hledá své dno a to pravděpodobně jen tak brzo neskončí. Krize však zasahuje i všechny zbývající zájemce o vlastní bydlení, protože i bytová výstavba výrazně brzdí. Dostupnost vlastního bydlení, která je už nyní velmi špatná, se jen ještě více zhorší.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %