Inflace v říjnu mírně klesla, náklady na bydlení jsou kvůli drahým energiím stále velmi vysoké
Náklady na bydlení v Česku se stále výrazným způsobem podílí na dlouho nevídané inflaci. Ta sice podle dnešních aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v říjnu meziměsíčně klesla o 2,9 procentního bodu na 15,1 procenta. Jde o první meziměsíční pokles od prosince 2020, přesto se inflace stále pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních 30 let. Říjnové zpomalení inflace podle ČSÚ způsobila hlavně vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Naopak ceny potravin i nadále vzrostly.
Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským říjnem o vysokých 14 procent. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 5,4 procenta), vodného (+ 5,3 procenta), stočného (+ 6,4 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 24,8 procenta).
Náklady na bydlení nadále zvyšuje hlavně růst cen energií, zavedení úsporného tarifu a dočasné zrušení poplatku za obnovitelné zdroje energie tento růst kompenzují jen částečně. Tyto vládní změny se promítly hlavně do ceny elektřiny pro domácnosti, která podle ČSÚ v říjnu po dlouhé době klesla, konkrétně meziročně o 38,2 procenta. Naopak ostatní energie pokračovaly ve zdražování. Ceny tuhých paliv vzrostly o 67,1 procenta a zemního plynu dokonce o 85,3 procenta. Za energie tak rodiny zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.
Mnohem více zaplatí rodiny také za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 21,7 procenta), ale i základních potravin. Například mouka byla letos v říjnu o 53,3 procenta dražší než ve stejném měsíci loňského roku. Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+ 38,1 procenta), drůbeží maso (+ 42,3 procenta) či chleba (+ 35,5 procenta). Ceny zboží letos v říjnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 16 procent, služby zdražily o 13,4 procenta.
Drobnou úsporu na elektřině domácnostem seberou zdražující potraviny, takže se jejich napjaté rozpočty příliš nelepší. Situace je o to tristnější, že se pomalu blíží Vánoce. Podle všech dosavadních průzkumů budou letos výrazně chudší, než dříve. Domácnosti budou více šetřit, což dopadne na firmy a živnostníky, pro které je předvánoční období nejdůležitějším z celého roku. Letos se však musí připravit na nižší odbyt.
Vysoká inflace však neškodí jen lidem a firmám s nízkými rezervami, ale požírá i úspory. Patnáctiprocentní inflace znamená, že z každých bezúročně uložených sto tisíc za rok zmizí 15 tisíc. Jednou z cest, jak své peníze ochránit, jsou nemovitosti. Ty nabízí bezpečné zajištění proti inflaci, protože jejich hodnota v dlouhodobém horizontu vždy inflaci poráží.
RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %
- Byly zahájeny historicky první elektronické aukce městských bytů. Prvních 10 jednotek
- Počet obyvatel hlavního města neustále roste, Pražanů loni za devět měsíců přibylo 7393
- YIT rozšiřuje spolupráci s RSJ o projekt Toivo Roztyly
- Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025? Ceny dále porostou, sazby by mohly klesnout k 3,5 %