Kolik (ještě) máme jádra?

Research, 15.11.2022

Jak reagovaly USA a EU na energetickou krizi v 70. letech? Mimo jiné tím, že si uvědomily, že je potřeba mít stabilní zdroj energie. A zrychlily budování jaderných elektráren. Soudobý tisk tehdy psal, že máme vyřešený problém nedostatku energie, že jsme na prahu energetické hojnosti.

Pro tehdejšího energetického optimismu by bylo překvapivé, že v roce 2021 se jaderná energie se podílí jen 4% na celosvětové produkci energie. To vskutku není mnoho.

Vrcholu produkce bylo dosaženo kolem roku 2004 a do roku 2012 globální produkce dokonce klesala. Od té doby mírný nárůst. Zajímavé je, že produkci energie z jádra v nultých letech překonala energie vyrobená z hydroelektráren, nyní tento zdroj vyprodukuje o 60% více energie než jádro.

Nyní po celém světě funguje 400 GW jaderné kapacity v cca 445 reaktorech. Z toho cca 100 GW připadá na USA, 60 GW na Francii, 50 GW na Čínu, 30 GW na Japonsko, 30 GW na Rusko a 25 GW na Koreu.

Po celém světě už bylo uzavřeno 200 jaderných elektráren. Přitom jejich průměrné stáří bylo 29 let, horní kvartil 40 let. Pro srovnání průměrná jaderná elektrárna, která je v provozu, je 36 let stará. V USA dokonce 42 let. Ano, uzavíraly jsme jaderné elektrárny primárně ne proto, že by dosáhly hranice své životnosti. Ale proto, že jsme se začaly jaderných elektráren bát. A tento strach byl z velké části iracionální. Data například ukazují, že násobně větším zabijákem je elektřina z uhlí nebo ropy. Hnědé uhlí má na svědomí 1000 krát více životů než jádro.

Dobrou zprávou je, že v posledních letech dochází k mírnému růstu vyrobené energie z jádra. Nicméně nové jaderné zdroje staví primárně Čína, Rusko a Korea.

Ve 2025-50 bude zapotřebí až 150 mld. USD ročně na nové jaderné projekty. Jen proto, abychom nahradily ty na konci životnosti. Nemluvě o potřebě nových zdrojů. Energetická krize 70. let vytvořila podmínky včetně veřejného mínění pro velkou vlnu výstavby jaderných elektráren. Tentokrát by to mohlo být podobné. A energetickou hojnost potřebujeme.

David Navrátil, hlavní ekonom České republiky 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie