Na stavbách odložené elektrické přístroje s akumulátory v chladu trpí. Baterie jsou velmi náchylné na změny teplot - důsledná péče vám tak ušetří mnohdy i tisíce korun
S blížícím se zimním obdobím, kdy noční teploty často nepřekračují hodnoty okolo bodu mrazu, by měli majitelé drahých elektrických přístrojů napájených akumulátory, kteří se rozhodli přerušit přes zimu stavební práce na svých domech, zpozornět. Baterie jsou totiž velmi náchylné na změny teplot. Pokud budou ponechány osudu v prostředí, kde se teplota nepohybuje alespoň kolem patnácti stupňů Celsia, mohou být trvale poškozeny.
Jestliže jsou přístroje s akumulátorem využívány v pohodlí domova, není důvod k obavám. Nejčastějším místem, kde baterie trpí, jsou různým způsobem zazimované stavby, kterým ještě chybí několik měsíců ke kolaudaci a dostává se do nich studený zimní vzduch. V těchto stavbách mnohdy ještě není zavedena elektřina, proto jsou akumulátory nutnou součástí stavebních prací. Pokud ovšem nejsou skladovány v dostatečně teplém prostředí, velmi rychle klesá jejich kapacita, případně mohou majitelům dokonce velmi brzy vypovědět službu.
Akumulátory potřebují při skladování alespoň 15 stupňů Celsia
Nejvíce zatěžovanými přístroji je v zimním období aku nářadí, právě z toho důvodu, že jsou tito pomocníci velmi často využíváni ve venkovním prostředí na stavbách. „Velký pozor by si měli majitelé těchto přístrojů dávat na NiMH akumulátory, které se i dnes do aku nářadí stále používají. Tyto baterie ztrácejí vlivem nepříznivých teplot svou kapacitu mnohem rychleji než modernější Li-Ion baterie, které najdeme v mobilech či noteboocích. V momentě, kdy se teploty v místech, kde je nářadí uschované, pohybují kolem bodu mrazu, klesne kapacita plně nabitého akumulátoru přibližně o dvacet procent,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí širokou škálu akumulátorů do mobilních přístrojů či aku nářadí. „Ve větších areálech nebo na stavbách mohou být ohroženy i další přístroje s akumulátory, jako jsou například vysílačky či robotické sekačky a další,“ doplňuje Tlapák.
I proto by nářadí nemělo být uloženo například v nevytápěných skladech či provizorních přístřešcích. Prostředí, v němž by měly být baterie skladovány, by mělo být vytopeno ideálně na pokojovou teplotu, minimálně však na patnáct stupňů. „Chlad akumulátory poškozuje. Kromě toho, že klesá jejich kapacita, po delší době u nich může dojít i k nevratnému poškození. Samozřejmě také platí přímá úměra. Čím nižší je teplota, tím větší je pokles kapacity a také vyšší šance na trvalé poškození. A pořízení nových baterií nemusí být úplně levná záležitost. Cena akumulátorů do aku nářadí se pohybuje od tisíce až po několik tisíc korun,“ upozorňuje odborník.
Baterie skladujte nabité
V případě, že se majitelé již rozhodli stavební práce pro letošní rok ukončit a chtějí se k nim vrátit až v jarních měsících, kromě teploty v místnosti, kde budou nářadí s akumulátory skladovat, musejí dbát na několik dalších věcí. Baterie by se měly skladovat v době jejich nečinnosti nabité. Pokud nářadí nebude delší dobu využíváno, je vhodné vyjmout baterii a uschovat ji mimo přístroj, mechanicky se totiž nepoškodí. Uskladněna by měla být na suchém místě s pokojovou teplotou. Zároveň platí, že každá taková baterie, pokud není využívána, by se měla po půl roce zkontrolovat a dobít na plnou kapacitu.
Promrzlá baterie se nesmí prudce zahřívat
Pokud majitel během zimy přesto najde zapomenuté aku nářadí v chladném prostředí, kde je pravděpodobné, že se teploty pohybovaly kolem bodu mrazu, nemusí to nutně znamenat, že je akumulátor na vyhození. Vlastník přístroje by ale v takovém případě měl myslet na základní pravidla.
„Dbejte vždy na to, abyste baterii nabíjeli až ve chvíli, kdy se její teplota ohřeje alespoň na patnáct stupňů. V opačném případě byste mohli baterii ještě více poškodit. Stejně tak je velkou chybou, pokud ještě promrzlý akumulátor položíte přímo na teplý radiátor nebo ho přiblížíte k jinému zdroji tepla, například k fénu či do vyhřáté trouby. Baterie se může trvale poničit a teoreticky i explodovat,“ varuje Radim Tlapák. „Pokud je již baterie zničena, je možné na trhu pořídit náhradní akumulátory. Není nutné investovat do drahých originálních baterií, na druhou stranu je vhodné se vyhnout neprověřeným výrobkům,“ radí odborník.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk
- Vesnický dům jako z jiného století
- Jak šetřit energie i náklady díky moderním technologiím zelených střech