Topná sezóna 2023-24

Research, 29.11.2022

Mezinárodní energetická agentura vydala report, ve kterém ukazuje, co Evropu čeká příští topnou sezónu s jasným názvem „Na přípravu na příští zimu není nikdy příliš brzy: plynová bilance Evropy pro roky 2023-2024“.

Ukazuje, že dodávky zemního plynu z Ruska do Evropské unie plynovody se v prvních deseti měsících roku 2022 snížily o polovinu ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. To představuje pokles o 60 miliard metrů krychlových (bcm). Za celý rok se očekává pokles ruských dodávek plynovody o více než 55 % = -80 miliard m3. To vytvořilo bezprecedentní tlak na evropský i světový trh s plynem.

Dobrou zprávou je, že zásobníky plynu v EU jsou nyní naplněny z 95 %, což je o 5%, tedy o 5 miliard m3, více,  než je jejich pětiletý průměr.

Nicméně plnění zásobníků EU v létě 2022 bylo ovlivněno dvěma faktory, které se v roce 2023 nemusí opakovat: plynovodem přišlo z Ruska stále 30 miliard m3 plynu a nižší dovoz LNG do Číny v důsledku lockdownů (zero covid  policy), které způsobily nižší růst.

IEA proto píše, že polštář, který poskytují mírné teploty během letošního podzimu, nižší ceny plynu a vysoká úroveň zásob, by neměly vést k příliš optimistickým předpovědím do budoucna. Kombinace nižší než obvyklé poptávky po plynu v říjnu a přetrvávajícího silného přílivu LNG vytvořila silný tlak na pokles cen denního dodání, které do konce října klesly pod 10 USD/MMBtu - oproti historickému maximu 100 USD/MMBtu na konci srpna. Evropa však ještě není z nejhoršího venku: čeká ji topná sezóna 2023-2024.

Za prvé, celosvětová nabídka LNG se v roce 2023 pravděpodobně zvýší pouze o 20 miliard m3. To je mnohem méně než pravděpodobné další snížení dodávek z ruských plynovodů. Letos Rusko dodalo plynovody 60 bcm, příští rok v optimistickém scénáři polovinu, ale možná je i nula.

Pokud čínská vláda omezí tvrdé lockdowny, tak by se dovoz LNG do Číny mohl v příštím roce zvýšit a přiblížit se úrovni z roku 2021. Toto navýšení by pokrylo z 85% očekávané očekávaný nárůst celosvětových dodávek LNG. A velkou část z nich už teď má nasmlouvaná Čína. To omezí objem dodávek do Evropy.

Pokud se dodávky ruského plynu do EU zcela zastaví a dovoz čínského LNG se obnoví na úroveň roku 2021, mohla by Evropa v klíčovém letním období pro doplňování zásobníků plynu v roce 2023 čelit výpadku nabídky a poptávky ve výši 30 miliard m3. To by mohlo představovat téměř polovinu plynu potřebného k naplnění zásobníků na 95 % kapacity do začátku topné sezóny 2023-24.

Co s tím? Zvládnutí letošní topné sezóny bude fajn, ale krize nekončí. Ke snížení rizika prohloubení energetické a plynové krize je třeba rychleji zavádět opatření v oblasti energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů a tepelných čerpadel, vyjmenovává IEA. To bude vyžadovat okamžitá opatření ze strany vlád. A další tlak na urychlení strukturálních změn a snížení spotřeby plynu. Příprava na přechod na jiná paliva v průmyslu a energetice, změna chování...

Abychom neskončili tak pesimisticky: prostor pro zvýšení energetické efektivity je u nás značný. Připomínám, že naše spotřeba energie na jednotku HDP je o 50% vyšší než v Německu. O polovinu!

Přitom Německo v poslední době překvapuje pozitivně. Čekal se pokles německé ekonomiky ve 3Q22 a přišel růst o 0,3% q/q, který byl revidován na +0,4%. Navíc průzkumy mezi německými firmami ukazují, že 75% německých podniků, které spotřebovávají plyn, tak jej šetří plyn, aniž by nyní snížily svou produkci.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie