Preventivní podzimní pohled na střechu - každá střecha si minimálně před zimou zaslouží vaši pozornost
Každá střecha si zaslouží minimálně před zimou vaši pozornost. Doporučujeme provést pár jednoduchých revizních kroků, který mi si snadno potvrdíte, že je střecha silnější než případné extrémní povětrnostní podmínky. Střecha bude vystavena vydatným dešťům, větru, který vše zakryje listím a dalšími nečistotami, námrazám, sněhu, slunečním paprskům a to všechno se bude na střeše v různé intenzitě opakovat.
Na úvod připomínáme, že kvalitní a správně provedená střecha, je docela samostatná a prakticky bezúdržbová. Př esto se vyplatí na střechu nezapomínat a věnovat jí svoji pozornost alespoň dvakrát do roka.
Pravidelnou revizí krytiny, oplechování a okapů prodloužíte funkčnost a celkovou životnost vaší střechy. Jednoduchým úkonem si tak především u starších střech můžete ušetřit nákladnou rekonstrukci.
“ Ocel už získala renomé odolných a elegantních střech nejen ve skandinávských zemích. Když se dnes podíváte kolem sebe, zjistíte, že lehkost, jistota a elegance oceli vyniká na řadě domů také u nás,” přípomíná technicko-produktový manažer Ruukki, Jan Řezníček.
Odhalte vše, co není vidět
Když se podíváte na kvalitní střechu, na první pohled z ní vyzařuje síla a odolnost. To jsou vlastnosti, které rozhodují o tom, do jak é míry byste se měli zaměřit na revizi střechy před zimou. Možná právě teď do domu nezat é ká, ale vy potřebujete jistotu, že je všechno v pořádku a střecha vás dokáže bezpečně chránit i v dalších letech.
Díky rozumné prevenc i můžeme prodloužit životnost střechy, případně oddálit její rekonstrukci.
1. Kontrola střešní krytiny
Modern í povrchové úpravy jsou odolné proti poškrábání, ale i tak doporučujeme krytinu pravidelně vizuálně kontrolovat. Pokud jste pro svoji střechu zvolili kvalitního výrobce, bude většina těchto revizí pouze formalitou. Pokud nikoli, doporučujeme kontrolovat hlavně odlupování povrchové úpravy, nepravidelné blednutí barvy, bubliny a praskliny, stejně jako místní škrábance, které signalizují, že povrchová úprava již vyžaduje opravu. Také v místě špatně ukotvené krytiny může časem zatékat.
Revizi střechy si usnadní ti, kteří nezanedbali instalaci dostatečného množství vhodných bezpečnostních prvků a lávek.
Střešní krytiny, jakými jsou například ocelové plechy s povrchovými úpravami na bázi polyesterů a polyuretanů, vydrží bez větší údržby při správné montáži desítky let. Jejich hladký povrch nedrží nečistoty, listí ani sníh.
Z hledniska povětrnostních vlivů je nejvíce namáhána jižní strana střechy. Právě zde dochází k nejčastějšímu střídání teplot a s ním související zátěži pro povrchovou úpravu nebo nátěr.
2. Prověření oplechování střechy, lemování komínů a spojovacích prvků
Vedle kontroly povrchu krytiny doporučujeme ověř it tak é stav dalších prvků střechy. Patří sem zejm é na kontrola lemování komínů, oplechování úžlabí a kontrola spojovacích prvků. Zaměřte se zejm é na na kontrolu míst nejčastějšího zat é kání, kterými mohou být prostupy střešní krytinou (např. komíny, střešní okna nebo ventilační potrubí , apod.) .
Dále zkontrolujte oplechování úžlabí střechy. Právě nevyčištěná úžlabí v zimě namrzají, zamezují odtoku vody a mohou způsobit zatékání střechy.
3. Údržba a čištění okapů
Odvedení vody představuje úkol, který má zásadní vliv na kondici střechy a celé budovy. „ Funkční a správně dimenzovaný odvodňovací systém prodlužuje životnost stavby až o několik let. V neposlední řadě plní okapový systém důležitou estetickou roli. “ dodává Jan Řezníček z Ruukki.
Minimální spád okapových žlabů střechy je stanoven normou na 5 % (5 mm na každý metr). Při nedostatečném sklonu se okapy snadno zanášejí nečistotami a v zimě mohou zamrzat, korodovat a ztrácet svoji životnost. Čištění okapů je proto vhodné věnovat pozornost alespoň před zimou. Při té příležitosti nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou okapy patřičně ukotveny a mají spád směrem ke svodu okapu.
4. Oprava poškozené střechy
Pokud při revizi střechy zjistíte, že má krytina porušenou povrchovou úpravu, nebo že vám koroduj í hrany okapů, přistupte k okamžité opravě. Na poškozené ploše by měla být odstraněna rezvčetně všech nesoudržných částí a zatřena co nejmenším štětcem. Pokud poškození zasahuje pouze do základov é vrstvy, postačí jej vyspravit jednou vrstvou nátěru. Když zasahuje až na zinkovou nebo ocelovou vrstvu, raději aplikujte nátěr ve dvou vrstvách. Druhou vrstvu však nanášejte až po zaschnutí první vrstvy.
Dbejte na použití barev vhodných k opravě povrchových úprav. Ohledně konkrétního nátěru pro opravu povrchu střech a okapů se raději poraďte s odborníkem na střechy a krytiny.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Dům
- Solární panely: Nezbytnost kontroly a řízení rizik jsou klíčové
- Kvalitní spánek začíná u kvalitního povlečení. Proč se laciným lůžkovinám raději vyhnout?
- Plyn zahajuje rok 2025 růstem: Vývoj v USA a Evropě
- 6 možných využití zásadního trendu roku 2025: bateriových úložišť
- Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek
- Stav zásob plynu v Česku pokračuje v poklesu a blíží se naplněnosti zásobníků na 61 %, stav je oproti loňskému roku o 26 % nižší