Energetická krize: Poslanci EP podpořili plány na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie
Ve svých pozměňovacích návrzích k návrhu Komise poslanci zkrátili maximální lhůtu pro schválení nových zařízení z dvanácti na devět měsíců, pokud se nacházejí v takzvaných "oblastech se zrychleným zaváděním obnovitelných zdrojů energie". Tyto oblasti by si definovaly jednotlivé členské státy podle toho, zda jsou schopny zavést výrobu energií z obnovitelných zdrojů rychlejším tempem. Pokud se příslušný orgán nevyjádří ve stanovené lhůtě, považuje se povolení nebo žádost za schválené - podle tzv. zásady "pozitivního mlčení".
Mimo tyto oblasti by podle poslanců neměl proces trvat déle než 18 měsíců, a ne dva roky, jak bylo původně navrhováno. Pokud jde o obnovu stávajících zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, poslanci požadují, aby proces udělování povolení nepřesáhl šest měsíců.
Při stanovování pravidel pro vymezené oblasti se zrychleným zaváděním obnovitelných zdrojů energie musí země EU zabránit negativním dopadům na životní prostředí, které mohou v těchto oblastech vzniknout, nebo je výrazně snížit, pokud to není možné. Vyloučeny jsou lokality Natura 2000, přírodní parky a rezervace, jakož i určené migrační trasy ptáků a mořských savců, s výjimkou umělých a zastavěných ploch, jako jsou střechy, parkoviště nebo dopravní infrastruktura. Poslanci také přidali ustanovení, která mají zajistit, aby veřejnost byla zapojena ještě před výběrem oblasti pro instalaci elektrárny a před vymezením oblastí s obnovitelnými zdroji.
Zvýšit vybavení budov solárními panely a tepelnými čerpadly
Návrh rovněž nařizuje zemím v EU, aby zajistily vydávání povolení k instalaci zařízení na výrobu solární energie na budovách do jednoho měsíce. U menších zařízení s výkonem do 50 kW by stačil jednoduchý oznamovací postup. Poslanci EP rozhodli, že na solární panely by se nevztahovala povinnost provádět vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Proces vydání povolení k instalaci tepelných čerpadel nesmí být delší než jeden měsíc.
Aby se do distribuční soustavy bez prodlení dostalo více energie z obnovitelných zdrojů, poslanci zahrnuli prvky nedávného návrhu Komise předloženého v rámci tzv. „nouzového postupu", takže by většina ustanovení vstoupila v platnost již v roce 2023.
Prohlášení zpravodaje
“Dnes jsme položili základy pro trvale rychlejší vydávání povolení, abychom mohli rychleji využívat obnovitelné zdroje energie a podpořili tak transformaci energetiky. Zavedli jsme nová opatření, která členským státům a jejich povolujícím orgánům poskytují větší volnost, jako je zásada "pozitivního mlčení" v oblastech pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie s tím, že projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie mají převažující veřejný zájem a mohou využívat zjednodušené posuzování zvláštních výjimek v právních předpisech EU v oblasti životního prostředí. ", uvedl zpravodaj Markus Pieper (EPP, DE).
Další kroky
Návrh zprávy byl přijat poměrem hlasů: 407 pro, 34 proti, 181 se zdrželo hlasování. Poslanci rovněž hlasovali pro postoupení návrhu zpět výboru, aby bylo možné zahájit jednání s Radou o dohodě v prvním čtení.
Souvislosti
Návrh právního předpisu předložila Komise jako součást balíčku REPowerEU, který má snížit závislost Evropy na dovozu fosilních paliv z Ruska po jeho agresi na Ukrajinu. Balíček předpisů mění směrnice o obnovitelných zdrojích energie, energetické účinnosti a energetické náročnosti budov, jejichž samostatné revize probíhají v rámci balíčku „Fit for 55".
Kontakty:
-
Baptiste CHATAIN
Press Officer -
Iva LAŇOVÁ
Press Officer in Czechia -
Markéta ŽIŽKOVÁ
Press Officer in Czechia
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat