Hypotéka přes finančního poradce – na co se ptát?
Sjednání hypotečního úvěru či úvěru ze stavebního spoření přes kompetentního finančního poradce přináší celou řadu finančních i nefinančních výhod. Na druhou stranu, takového poradce není snadné najít. Níže uvedené body vám pomohou hned v úvodu oddělit zrno od plev.
- Zkušenosti s financováním případů podobným tomu vašemu, ať už jde o zdroj příjmů žadatelů o úvěr, účel úvěru či objekt úvěru (nemovitosti).
- Informace o hypotečních bankách, případně i stavebních spořitelnách, se kterými finanční poradce spolupracuje. Široká nabídka dává větší záruku toho, že vám finanční poradce poskytne objektivní doporučení.
- Informace o tom, jestli se napříč produktovou nabídkou liší výše provize. U některých poradenských společností mají finanční poradci provizi stejnou bez ohledu na to, u které banky úvěr sjednají. Pokud však výše provize není stejná, může mít finanční poradce motivaci doporučit vám hypoteční banku či stavební spořitelnu, která je výhodnější pro něj než pro vás.
- Informace o způsobu komunikace po získání banky. Pokud vám finanční poradce zprostředkuje hypotéku v bance, která nemá pobočku blízko vašemu bydlišti, může nastat problém s osobním dostavováním se na pobočku, např. z důvodu čerpání úvěru. Stejně tak není dobré se 100 % spoléhat na slib finančního poradce, že veškerou komunikaci zastane za vás. Zde je největším milníkem okamžik vyplacení provize, který přichází po schválení úvěru. Po tomto okamžiku má poradce nižší motivaci k jakékoliv aktivitě.
- V případě, že finanční poradce nabízí spolu s hypotékou i řešení v podobě finančního plánu zahrnujícího pojištění, spoření a investice, tak je dobré se ptát, případně si z dalších zdrojů ověřit:
o z čeho vychází očekávané zhodnocení investic a spořicích produktů,
o jaké poplatky jsou spojené s danými produkty, kdy jsou tyto poplatky hrazeny a jak ovlivňují očekávané zhodnocení,
o jestli nelze např. životní pojištění sjednat výhodněji např. jeho sjednáním spolu s hypotékou (hypoteční banka vás v tomto případě může odměnit nižší úrokovou sazbou).
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)