Inflace byla loni druhá nejvyšší v historii ČR, průměrně 15,1 %. Vysoké jsou náklady na bydlení
Inflace byla loni v Česku druhá nejvyšší v historii samostatné České republiky, průměrně činila 15,1 procenta. Vyšší byla pouze v roce 1993. Ceny zboží úhrnem v roce 2022 vzrostly o 16,8 procenta a ceny služeb o 12,3 procenta, vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Spotřebitelské ceny v prosinci meziměsíčně nepatrně klesly o 0,4 procenta na 15,8 procenta. Způsobil to hlavně pokles cen automobilů a pohonných hmot. Naopak náklady na bydlení zůstávají stále velmi vysoké, zdražují i potraviny.
Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským prosincem o 10,9 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 5,9 procenta), vodného (+ 5,3 procenta), stočného (+ 6,4 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 28,8 procenta). Výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu byly v prosinci meziročně vyšší o 20,8 procenta.
Náklady na bydlení nadále zvyšuje hlavně růst cen energií, přestože cena elektřiny byla díky zavedení úsporného tarifu a dočasnému zrušení poplatku za obnovitelné zdroje energie v prosinci nižší o 21,2 procenta. Naopak ceny zemního plynu zrychlily svůj růst na 140,2 procenta. Ceny tuhých paliv meziročně vzrostly o 66,4 procenta. Za energie tak lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu. Ceny zboží letos v prosinci v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 17,8 procent, služby zdražily o 12,5 procenta.
Domácí rozpočty tak stále drtí vysoké ceny nejen bydlení, ale také základních potravin. Většina z nich je až o desítky procent dražší než loni. Dá se očekávat, že velmi brzy přijde povánoční vystřízlivění. Zatímco svátky si ještě spousta rodin chtěla udělat co nejpěknější, v novém roce už budou muset více šetřit a obracet každou korunu. To se dotkne také obchodníků, kteří se musí připravit na další propad tržeb.
Inflace zásadně škodí i těm, kdo do kapsy tak hluboko nemají, protože jim jejich úspory znehodnocuje. Za loňský rok totiž hodnota úspor uložených v penězích klesla o 15,1 procenta. Z každých sto tisíc korun tak loni inflace ukousla 15 100 korun. Jednu z mála možností, jak se před tímto znehodnocováním úspor bránit, i loni představovaly investice do nemovitostí. Jejich zhodnocení totiž v dlouhodobém horizontu inflaci spolehlivě poráží.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a
předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Co musíme vědět do nového týdne!
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %
- Byly zahájeny historicky první elektronické aukce městských bytů. Prvních 10 jednotek
- Počet obyvatel hlavního města neustále roste, Pražanů loni za devět měsíců přibylo 7393
- YIT rozšiřuje spolupráci s RSJ o projekt Toivo Roztyly