5 zdravých tipů pro lepší soustředění a rychlejší učení na zkoušky

Redakce, 13.1.2023

Během zkouškového je tradičně potřeba dostat do hlavy velké množství informací za krátký čas, dohnat zameškané přednášky a pochopit někdy nepochopitelnou látku. Postupů a rad, jak se správně učit, existuje nepřeberné množství, ale na každého stejně funguje něco trochu jiného: Někomu se nejlíp učí ráno, jiným zase večer, někoho stres paralyzuje, někdo se k učení nedokope dřív než den před zkouškou, někde je důležitá strukturovaná příprava, jinde vládne zase chaos…

Každý má svůj vlastní systém, který si pomalu piluje k (ne)dokonalosti. Často se ale zapomíná na zdraví, které je půlkou úspěchu a pomáhá k lepšímu soustředění i výkonům. Přinášíme proto pár jednoduchých a rychlých lifehacků, na které se vyplatí myslet při honbě za kredity.

Větrejte

Možná to zní jako hloupost, ale pravidelné větrání je velmi důležité. Vysoká koncentrace oxidu uhličitého, který vzniká vydýchaným vzduchem, přispívá k únavě, horšímu soustředění a dlouhodobě i chronickým nemocem dýchacích cest nebo alergickým reakcím. Větrat je potřeba intenzivně několikrát za den. Člověk se pak cítí svěží a plný nových sil. Kyslík se dá doplňovat i pomocí aerobních cvičení. Není nic jednoduššího, než si jednou za čas vyrazit na svižnou procházku nebo udělat několik dřepů.

Spánek nade vše

Věděli jste, že během spánku se informace ukládají do dlouhodobé paměti? Probíhá taková záloha toho, co jste se před ním zvládli naučit. Navíc unavený člověk se tolik nesoustředí a prostě se toho tolik nenaučí. Není tak na škodu si při občas dopřát šlofíka. Jak dlouho by měl ale trvat, abyste vstali svěží a odpočatí? Spánek se dělí na 90 minutové cykly a je dokázáno, že když se člověk probudí na jejich konci, tak se mu vstává lépe než během tzv. hluboké fáze. Kvalitní spánek má i další pozitiva než jen doplnění energie a lepší výkony při učení. Obnovují se během něj důležité buňky v těle a jeho dlouhodobým nedostatkem tak riskujete i poškození svého zdraví.

Výživové doplňky ano, energeťáky raději ne

Jednou z možností, jak si při učení pomoct, je doslova naboostovat mozek. Je to lákavá a rychlá cesta, ale při výběru podobných substancí je nezbytné hledat takovou, ze které bude mít vaše tělo opravdu užitek. Energeťáky, i když bez cukru, v sobě mají spoustu chemie. Lepší jsou určitě doplňky stravy ve formě tabletek, které jsou vytvořeny a testovány, aby vašemu tělu dodaly potřebné látky v takovém množství, ve kterém je využije. 

Skvělým pomocníkem jsou tzv. nootropika, která mají příznivý vliv na funkci mozku. Patří k nim například MADMONQ. Cucavé tabletky s přírodním kofeinem, které jsou ryze českým vynálezem, jsou v mnoha směrech unikátní. Navrhli je totiž speciálně pro hráče, kterým pomáhají k lepším soustředěným výkonům. Ne nadarmo si je oblíbili i profíci z esportu. Nemají žádný přidaný cukr, barviva ani aditiva a obsahují 14 pečlivě vybraných extraktů z bylin a další nutrienty. Tento mix má komplexní účinky na celý organismus i psychiku člověka – podporuje správné fungování zraku, zlepšuje soustředění, paměť, dodává tělu energii, pocit sebevědomí a pomáhá bojovat se stresem. Navíc má, na rozdíl od jiných „povzbuzováků“, při dlouhodobém užívání na tělo jen pozitivní efekt.

Pijte dostatečně

Bez vody by neexistoval život a taky se toho bez ní moc nenaučíte. Je jednoduché se do učení ponořit, nevnímat okolí a zapomenout si dát i sklenici vody. Dostatečná hydratace ale tělu dodává živiny, přispívá ke správné funkci orgánů, regeneraci mozkových buněk i k chemickým procesům, které vznikají v mozku během učení. Existují dokonce studie, které dokázaly, že ti, kteří dodržují pitný režim, mají lepší výsledky ve škole než ti, kteří ho nedodržují. Klidně si dejte i kafe nebo čaj, ale myslete na to, že tělo dehydratují a neměli byste je počítat mezi přijaté tekutiny, ale naopak je zapíjet dostatečným množstvím vody.

Pravidelná strava a dostatek glukózy

Mozek spotřebovává množství glukózy a při učení jeho hlad po ní ještě roste. Pokud jí má nedostatek, tak nepracuje na 100 %. Proto je při učení důležité dbát na její přísun a správnou stravu. Neznamená to ale, že byste měli obědvat sladkosti. Ty sice krátkodobě zvýší hladinu cukru, ale následuje její propad, který způsobuje únavu nebo hlad. Zaměřte se na takové potraviny, které vám dodají cukr přírodní a přirozenou cestou. Ideálně ovoce a zeleninu doplněné o komplexními sacharidy. Ty jsou v těstovinách, ovesných vločkách, rýži nebo celozrnném pečivu. Tučné ryby, díky obsahu omega 3 mastných kyselin, zase dokážou zlepšit soustředění a ořechy nebo avokádo jsou zdrojem zdravých tuků. Podstatné je se i necpat a dát přednost menším porcím lehkých jídel.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky