Indonéské firmy se pouští do zplyňování uhlí - i uhlí může být dnes tolik cenným zdrojem plynu. Ročně dovoz zkapalněného plynu Indonésii stojí přes 4 miliardy USD.
Indonéské firmy se pouští do zplyňování uhlí
18.01.2023 / 09:07 | Aktualizováno: 18.01.2023 / 09:10
Zapojit uhlí do energetické tranzice a představit si ho jako čistý energetický zdroj uměl do nedávna málokdo, a mnozí dodnes nesouhlasí. I uhlí však může být dnes tolik cenným zdrojem plynu. Kapitálově intenzivní podnikatelská aktivita si při nových státních pobídkách našla v Indonésii své zájemce. Indonésie držící 7. největší zásoby uhlí nižší kvality hledá způsoby, jak maximalizovat jeho přidanou hodnotu výrobou methanolu, DME, močoviny a dalších složek. Indonéské uhelné závody procházejí modernizací a potřebují dovybavit downstreamové projekty.
Plynofikace uhlí odpovídá 7 z 11 aktuálních downstreamových projektů koncentrovaných v na uhlí bohatých oblastech Jižní Sumatry a Kalimantanu. Tyto projekty dnes profitují z nedávno uvedeného prezidentského nařízení Perppu č.2/2022 to uhlářské těžařské firmy zprošťuje daňové povinnosti z držené licence za předpokladu investice do downstreamových aktivit. Ekonomiku plynofikace uhlí na dimethylether komplikuje několik faktorů včetně omezeného počtu dodavatelů plynofikační technologie a vybavení. Vysoké pořizovací náklady pak poukazují na nutnost zapojení státu při incentivizaci těchto podnikatelských aktivit. Uhlářská lobby již vyvíjí tlak na veřejné činitele s rozhodovací pravomocí - další požadavky na podporu rozvoje tohoto průmyslu se týkají usnadnění vstupu na trh, ochrany investic a zproštění daně z dovozu příslušného vybavení. Jejich cílem je udělat z plynofikace lukrativní podnikatelské odvětví.
Indonésie prozatím myslí na sebe a uspokojení vlastní dlouhodobě rostoucí spotřeby. DME může do budoucna nahradit dovážený zkapalněný ropný plyn, tradičně využívaný ve sporácích indonéských domácností. Ročně jeho dovoz Indonésii stojí přes 4 miliardy USD. Platí ale i uhlářské firmy – např. státní podnik PT Bukit Asam ročně eviduje ztrátu 377 milion USD právě na výrobním plynofikačním závodu. Mnozí ale hledí do budoucna, rovněž pod tlakem mezinárodních závazků v oblasti životního prostředí a uvedení fosilních paliv na pomyslnou černou listinu. Ve velkém se do plynofikace uhlí pustily i dceřinné společnosti uhlářského giganta PT Bumi Resources tedy PT Kaltim Prima Coal a PT Arumin Indonesia, ty následně budou zásobovat tuzemské chemické závody a průmysl biopaliv, a pomůžou tak snížit výdaje na dovoz LPG. O tom, že gigantické uhelné zásoby v Indonésii mají vývozní potenciál, potažmo potenciál pozitivně ovlivňovat vývoje energetické krize, není pochyb.
Pod vlivem legislativy, která jako by „zezelenala“, jsou uhelné podniky motivovány investovat do modernizace a ekologizace svých výrobních a především zpracovatelských procesů. Zájem tak není jen o raritní technologii na zplyňování uhlí, ale o veškeré vybavení pro zpracovatelské operace peletování, briketování, koksování a integrované kogenerační mechanismy pro elektrárny.
Mgr. Alena Štojdlová, MBA, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví České republiky v Jakartě
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat