Rok 2021 ve znamení zvýšené spotřeby energie. Česko zaznamenalo 3. nejvyšší nárůst v Unii
Koncová spotřeba energie [1] v roce 2021 byla v České republice o 3,3 % vyšší, než byl průměr za předpandemické roky 2017–2019. Větší nárůst zaznamenalo pouze Rumunsko a Bulharsko, o třetí místo se dělíme ještě s Maďarskem. Naopak v 19 unijních státech koncová spotřeba energie klesla. Vyplývá to z nejaktuálnějších dat Eurostatu. [2] Odborníci z poradenské skupiny Moore Czech Republic očekávají, že v následujících měsících dojde v celé Evropě k dalšímu poklesu spotřeby v návaznosti na úsporná opatření firem i domácností kvůli vysokým cenám. Ty jsou v Česku relativně jedny z nejvyšších, roky 2022 a 2023 tak pod tímto vlivem nepochybně zaznamenají výrazné snížení spotřeby.
V průměru došlo v rámci Evropské unie k 2,1% poklesu. Spotřeba energie rostla zejména v zemích střední a východní Evropy. Naopak největší úsporu zaznamenala s 10 % Malta. „Ve srovnání s předcovidovým obdobím jsme byli mezi hrstkou evropských států, kterým se v roce 2021 po poklesu způsobeném protipandemickými uzávěrami vzrostla koncová spotřeba energie. S ohledem na to, že oživení ekonomik probíhalo v evropských zemích srovnatelně a žádná země nečelila fatálním hospodářským důsledkům, je evidentní, že západní země zvládly ve srovnání s námi úspěšně implementovat alespoň dílčí úsporná energetická opatření,“ uvádí partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička s tím, že tento fakt byl pro dané země výhodou v loňském roce, kdy započala energetická krize. „Je pravděpodobné, že kvůli vysokým cenám elektřiny budou nejen roky 2022 a 2023, ale i další, ve znamení úsporných opatření, což bude mít na snižování spotřebované energie v EU významný vliv,“ dodává Petr Kymlička.
Sedm let na splnění cíle
Koncová spotřeba energie dosáhla roku 2021 v Evropské unii 968 milionů tun ropného ekvivalentu. To přesahuje cílovou hodnotu stanovenou unijními státy pro rok 2030 o 14,4 %. Oproti roku 2020, který byl poznamenán covidovou pandemií, se evropské státy vzdálily od společného cíle o 7,3 procentního bodu. „Při pohledu na delší časový úsek je patrné, že koncová spotřeba energie se v rámci EU snižuje. V roce 2006 byla spotřeba vyšší než cíl stanovený na rok 2030 bezmála o čtvrtinu, od té doby dochází k postupnému snižování spotřeby,“ komentuje Petr Kymlička. Současně upozorňuje, že pro splnění cíle ve spotřebě koncové energie v roce 2030, který je stanoven na úroveň 850 milionů tun ropného ekvivalentu, by musela každoroční úspora celé EU činit zhruba 2,1 %. Právě takový pokles Unie zaznamenala v celkovém srovnání posledních předpandemických let s rokem 2021.
[1] Koncová spotřeba energie zahrnuje doručení energetických komodit zákazníkům, které následně nejsou využity k transformaci energie, nýbrž pouze ke skutečné spotřebě. Více info viz ec.europa.eu/eurostat/documents/3859598/5885369/NRG-2004-EN.PDF.pdf/b3c4b86f-8e88-4ca6-9188-b95320900b3f?t=1414781129000 (str. 27).
[2] https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/w/ddn-20221219-4?language=cs
Moore Czech Republic
Společnost Moore Czech Republic je součástí jedné z největších mezinárodních sítí nezávislých auditorských a poradenských firem. Moore Global Network Limited (do září 2019 Moore Stephens International Limited) zaměstnává po celém světě přes 30 000 odborníků ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.
Moore Czech Republic sídlí v Praze a je vedena jednateli a společníky Petrem Kymličkou a Radovanem Haukem. Ti s sebou pod značku Moore přivedli kromě svých pracovníků z dřívější společnosti BDO Advisory také specializované dceřiné společnosti Servodata, DataScript a S-COMP, které se orientují na poskytování komplexních služeb v oblasti IT a vzdělávání.
Více informaci na: www.moore-czech.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- US - zájem o hypotéky v uplynulém týdnu rostl, průměrné úročení pokleslo
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Češi si od příštího roku za plynu připlatí i 2000 Kč, kvůli poloprázdným plynovodům Net4Gas. Regulované platby za plyn vzrostou dle úředního návrhu až o 15 %