Signál šetrný k planetě: Slovenský operátor Orange ve velkém staví vysílače se solárním napájením
Orange jako první a jediný slovenský operátor se začíná významně orientovat na zelenou energii. Jen v loňském roce přidal ke stovce vysílačů solární napájení a s výstavbou zatím rozhodně nepolevuje. Každý vysílač napájený energií ze slunce snižuje uhlíkovou stopu operátora o stovky kilogramů oxidu uhličitého ročně. Společnost chce i tímto způsobem snížit svůj dopad na životní prostředí a zároveň šetřit náklady na energie.
V září 2022 uvedl slovenský Orange do provozu svůj za loňský rok stý vysílač se solárním napájením. V té době jich měl již celkem 180 a do Silvestra sliboval stovku dalších. Mezi operátory na Slovensku je Orange první a jediný, kdo se v tak velkém měřítku zaměřil na využití energie ze slunce k napájení své mobilní telekomunikační sítě.
„V první fázi tohoto projektu se orientujeme na stožáry v nezastavěných částech měst a obcí. Jejich výstavbu plánujeme již v nejbližších měsících výrazně akcelerovat a každý rok jich uvést do provozu přibližně 250,“ řekl při představení jednoho z takových vysílačů Mariusz Gatza, generální ředitel společnosti Orange Slovensko. „Solárně napájené vysílače postupně rozšíříme i do měst a obcí, na střechy budov a podobně. Ze všech našich základnových stanic, kterých máme na Slovensku přibližně 2 600, jsou až dvě třetiny vhodné pro tento druh napájení.“
Rozhodnutí operátora začít využívat v mobilní síti energii ze slunce zdaleka nesouvisí jen s aktuální energetickou krizí a potřebou snižování provozních nákladů. S jejich výstavbou začal Orange již v roce 2015. Navíc, ve stejném roce se celá skupina Orange zavázala výrazně snížit emise CO2 a přispět tak v první řadě k ochraně životního prostředí.
„Jako skupina chceme do roku 2040 v souladu s Pařížskou dohodou dosáhnout čistých nulových emisí oxidu uhličitého. Do roku 2025 je plánujeme snížit o 30 % ve srovnání s rokem 2015. Zároveň chceme zvýšit celkový podíl energie z obnovitelných zdrojů tak, aby do roku 2025 tvořila více než 50 % energetického mixu skupiny. Solární energie zde vedle digitalizace či sběru a recyklace starých mobilů hraje mimořádně důležitou roli a v jejím využívání chceme jít příkladem i dalším operátorům,“ doplnil Gatza. Zároveň dodal, že společnost hledá i další alternativy, jakými by bylo možné snížit vlastní dopad na životní prostředí, a v provozu už má také vysílač poháněný energií získanou z větru.
S výstavbou základnových stanic se solárním napájením pomáhají operátorovi dva hlavní dodavatelé – vedle slovenské firmy A2B spolupracuje Orange na výstavbě solárního řešení také se společností Huawei. „Uhlíková neutralita se stala celosvětovým konsensem. Společnost Huawei aktivně podporuje a účastní se opatření v oblasti změny klimatu a pomáhá zákazníkům stát se uhlíkově neutrálními,“ uvedl Peter Li, ředitel divize vybavení pro mobilní operátory společnosti Huawei pro Česko, Slovensko a Rakousko. Firma nepřetržitě inovuje technologie a procesy spojené s čistou výrobu energie, digitalizací energetiky, elektrickou dopravou, zelenou energetickou infrastrukturou ICT i integrovanou inteligentní energetikou. „Spojováním energetických a informačních toků se společnost Huawei snaží vytvářet lepší život, inteligentnější podnikání, inkluzivnější společnost a ekologičtější svět. I do budoucna chceme pokračovat ve spolupráci s našimi partnery na Slovensku, jako je Orange, při budování solárních napájení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie pro Slovensko,“ dodal Li.
Celkové úspory, jakož i snížení dopadu na životní prostředí, jsou při využívání solární energie v mobilní síti nezanedbatelné. „Podle našich propočtů dokáže každý z těchto vysílačů napájet energií ze slunce v objemu 3,3 MWh ročně, což představuje snížení naší uhlíkové stopy přibližně na úrovni 455 kg CO2. U stovek vysílačů to představuje snížení o desítky tisíc kilogramů oxidu uhličitého každý rok,“ upřesnil generální ředitel Orange. Společnost odhaduje, že při zohlednění současných cen energií je návratnost investice do jedné základnové stanice napájené solární energií 6 až 7 let.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Inflace na konci roku vzrostla, průměr za celý loňský rok dosáhl 2,4 %, nejvíce přispěl růst cen spojených s bydlením
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)