Zdražování ani letos nekončí, inflace vyskočila na 17,5 procenta. Vzhůru ji ženou i náklady na bydlení
Zdražování zboží a služeb v Česku neskončilo ani na začátku letošního roku, inflace v lednu vzrostla meziměsíčně o 1,7 procentního bodu na 17,5 procenta. Ceny zboží úhrnem v lednu meziročně vzrostly o 20,8 procenta a ceny služeb o 12,2 procenta, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Kvůli ukončení Úsporného tarifu statistici zaznamenali velký růst hlavně v oblasti bydlení.
Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským lednem o 9,1 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 6,1 procenta), výrazně zrychlilo zdražování vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 30,3 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 44,7 procenta). Náklady na bydlení nejvíce ovlivnila cena elektřiny, která z prosincového poklesu o 21,2 procenta přešla v lednu v meziroční nárůst o 36,4 procenta. Naopak ceny zemního plynu zmírnily svůj růst na 87 procent z prosincového růstu o 140,2 procenta. Za energie tak lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.
Rozpočty domácnosti však velmi zatěžuje i zdražování základních potravin, bez kterých se neobejdou. Většina z nich je až o desítky procent dražší než loni. Rýže v lednu oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 35,1 procenta, mouka o 44,2 procenta, vepřové maso o 36,8 procenta, drůbeží maso o 32,4 procenta, vejce jsou dražší o 85 procent a cukr o 84,7 procenta.
Lidé budou muset oželet také stravování v restauracích, které je letos dražší o 23,8 procenta. Také ubytování zdražilo o pětinu (19,9 procenta). Za dovolenou s komplexními službami letos zájemci podle ČSÚ zaplatí o 19,1 procenta více než v loňském lednu. Je tak jisté, že se letos mnoho rodin bude muset bez dovolené obejít, na což doplatí hlavně provozovatelé hotelů a restaurací.
Vysoká inflace ale také znehodnocuje úspory, které lidi mají na běžných účtech. Že nejde o žádné drobné, ukazují data České národní banky (ČNB). Podle nich překonal objem vkladů obyvatel v říjnu 2021 hranici tří bilionů korun, přičemž na běžných účtech měli ke konci roku 2021 vysokých 1,8 bilionu korun. Vzhledem k tomu, že i pro letošní rok ČNB očekává, že celoroční inflace přesáhne deset procent, znamená to, že Češi letos přijdou minimálně o 180 miliard korun. Loni jim přitom inflace 15,1 procenta z úspor na běžných účtech „ukradla“ 271,8 miliardy korun.
Jednou z mála možností, jak své finance před tak zásadním znehodnocením ochránit, je investovat je do nemovitostí. Jejich zhodnocení totiž v dlouhodobém horizontu inflaci překonává.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Revitalizace městského brownfieldu v Pardubicích přešla do poslední fáze: Nová Tesla bude dokončena ještě letos
- Co musíme vědět do nového týdne!
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %
- Byly zahájeny historicky první elektronické aukce městských bytů. Prvních 10 jednotek
- Počet obyvatel hlavního města neustále roste, Pražanů loni za devět měsíců přibylo 7393