Rekonstrukce domova je vztahová zkouška pro každý druhý pár
Z průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny vyplývá, že rekonstrukce bývá spíše párová záležitost než individuální. Do úprav domova se již někdy s partnerem pustily tři čtvrtiny Čechů. Iniciátorem pak bývají častěji ženy. U každého druhého páru, který rekonstruoval, se tato akce promítla do vztahu. Každý desátý se hádal kvůli penězům. Pětina párů neměla předem stanovený rozpočet a jen 16 % párů se při plánování rozpočtu radilo s odborníkem.
Impulz k rekonstrukci dávají ženy
Podle průzkumu Buřinky 43 % procent dotázaných žen uvedlo, že iniciátorkami jsou právě ony. Téměř každá čtvrtá žena uvedla, že podnět k rekonstrukci dal její partner. „Manželka mi vždy nastínila svoji představu a já ji pak realizoval, když byla v práci,“ popisuje svou zkušenost jeden z respondentů výzkumu z Ústecka.
Rekonstrukce a domácí pohoda – jde to k sobě?
Úprava bydlení je pro rodinné a partnerské vztahy zkouška. Přijde období určitého nepohodlí. Partneři a mnohdy celá rodina se musí domluvit co a jak se bude dělat, z čeho se bude rekonstrukce financovat, uskromnit se. Občas přijdou komplikace, ne vždy se vše povede přesně podle představ. Každému druhému páru se rekonstrukce nějakým způsobem promítla do vztahu. Čtyřem pětinám negativně, jedné pětině pozitivně.
Většina párů hledá při opravách kompromisy
Během rekonstrukce na sebe mohou narazit rozdílné názory partnerů. Průzkum ukázal, že při úpravách domova mezi sebou tři čtvrtiny párů diskutují a hledají kompromisy. V 17 % případů se pak jeden z partnerů vždy podřídil tomu druhému. „Po úspěšném dokončení obkladů v koupelně manželka dlouhým zamyšleným pohledem zhodnotila situaci. Když prohlásila, že se jí ta tmavší šedivá vlastně nelíbí a světlejší dekor bude určitě lepší, neměl jsem k infarktu daleko,“ vzpomíná na hledání kompromisu během rekonstrukce respondent průzkumu Buřinky z Moravskoslezského kraje.
Pozor na podcenění rozpočtu – peníze dojdou při každé druhé rekonstrukci
Necelá polovina 42 % dotazovaných tvořilo rozpočet na rekonstrukci s partnerem/kou a vedli o něm rovný dialog. Samo si pak rozpočet zpracovalo 14 % mužů a 7 % žen. Každý pátý rekonstruující pár pak rozpočet neměl předem stanovený. „Z předchozího průzkumu víme, že v polovině případů dojdou peníze v průběhu rekonstrukce. Dobrým plánováním a dostatečnou rezervou se tomuto problému dá snáze předejít,“ říká Jolana Dyková ze Stavební spořitelny České Spořitelny.
Rady psycholožky Kateřiny Brikciové
Dohodněte se, co konkrétně uděláte a jak to má vypadat. Proberte všechny nápady, abyste zjistili, na čem se shodnete a kde bude potřeba udělat kompromis. V prvním kroku se nenechte
1. ovlivnit časem ani rozpočtem a nechte pracovat fantazii. Škrtat můžete vždycky.
2. Ruku v ruce s dohodou, co všechno budete rekonstruovat, je potřeba si říct, kolik do rekonstrukce chcete investovat. Nezapomeňte na pravidlo jedné třetiny – počítejte s tím, že rozpočet bude o něco (nemusí to být přesně jedna třetina) překročen a připravte se na to.
3. Pokud chcete část rekonstrukce řešit svépomocí, dohodněte se dopředu, kdo udělá co. Myslete na to, že váš čas taky něco stojí.
4. Domluvte se spolu, kdo bude v rámci rekonstrukce za co zodpovědný – na koho se budou obracet řemeslníci, kdo přiveze materiál atd.
5. Kompromis bude během rekonstrukce důležitou součástí vaší komunikace. Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy na něčem dohodli, jak se vám to povedlo a kdo byl iniciátorem dohody. Dobrá zkušenost pomůže během rozhodování, u kterého budete kompromis potřebovat. Můžete si také domluvit oblasti, ve kterých budete mít poslední slovo – např. já ložnici, partner kuchyň.
6. Nezapomeňte spolu během rekonstrukce také trávit čas mimo místo rekonstrukce.
7. Když se něco povede, odměňte se. Není potřeba čekat na konečný výsledek. Nezapomínejte také ocenit partnera. Když se naopak něco nepovede, nebo se vám něco nelíbí, nebojte se o tom s partnerem komunikovat – výsledek by měl být uspokojivý pro oba partnery.
8. Pokud na vás dolehne pocit zmaru, představte si rekonstrukci jako slona – celého ho nesníte, ale po částech by to šlo. Rozdělte si rekonstrukci na milníky, abyste se mohli průběžně ujistit, že vše probíhá k vaší spokojenosti.
9. Nezapomínejte na ostatní členy domácnosti – např. děti. Probírejte s nimi průběžně, co se děje, jak to bude dlouho trvat a jak to bude vypadat, až bude hotovo.
10. Život se kvůli rekonstrukci nezastaví. Nezapomeňte si nechat kapku energie také na práci, osobní život, koníčky a ostatní věci, které jsou pro vás důležité.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat
- Vlastní bydlení? Pro většinu Pražanů nedostupné, nájmy nabízejí cenově výhodnější alternativu
- Radioporadna: Čtyři základní opatření, která povedou k nižším nákladům na provoz domácnosti nebo rodinného (audio)
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %